Răsturnare de situație în celebrul dosar al furtului capacelor din aur de la ceasurile cu valoare istorică aflate în custodia Muzeului Județean de Istorie Prahova. Lia Maria Voicu, fostul director al Muzeului, trimisă în judecată pentru neglijență în serviciu, a scăpat fără pedeapsă. Judecătoria Ploiești a decis să aplice fostului director doar un avertisment. Nici ceilalți inculpați în dosar, Eugen Ioan Stănescu, directorul adjunct al instituției și Maria Moldoveanu, gestionară, trimiși și ei în judecată în același dosar, au scăpat cât se poate de ușor. Dacă primul a fost condamnat la plata unei amenzi în valoare de 3000 de lei, în cazul gestionarei, acuzată pentru neglijență în serviciu, procesul penal a încetat pentru că a intervenit prescripţia răspunderii penale.
În aceste condiții, actuala conducere a Muzeului Județean de Istorie Prahova a decis să apeleze la orice cale legală pentru a recupera prejudiciul adus instituției de cultură, pentru că, până la acest moment, obiectele din aur dispărute, evaluate la suma de 11.136 lei, nu au fost recuperate. Prin urmare procesul continuă la instanța superioară unde Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova a făcut apel în acest dosar. Atăzi are loc ce-a de-a doua înfățișare, după ce la prima ședință Lia Maria Voicu a cerut amânarea cauzei din lipsă de apărare.
După dispariția capacelor de ceas, Lia Maria Voicu a demisionat din funcție, iar adjunctul său, Eugen Stănescu s-a pensionat, în schimb, Maria Moldoveanu lucrează în continuare la muzeu, dar "nu mai are gestiune" , după cum a declarat Marinela Peneș, actualul director al Muzeului de Istorie și Arheologie Prahova.
Remintim că în decembrie 2005 angajaţii Muzeului Ceasului din Ploieşti au constatat lipsa mai multor capace din aur de la 15 ceasuri confecţionate în Elveţia, Anglia şi Franţa în secolele al XVIII-lea şi al XIX-lea. De la aceste ceasuri lipseau capacele medii sau, în unele cazuri, şi capacele anterioare, iar la unul dintre ceasuri lipsea şi cadranul. Este vorba despre ceasuri de buzunar, care au aparţinut ţarului Alexandru al II-lea al Rusiei, regelui Carol I al României, lui Vasile Alecsandri sau lui Constantin Rădulescu Motru, ceasuri care aparţin patrimoniului cultural naţional mobil, potrivit rechizitoriului. Cu o singură excepţie, respectiv un capac din aur de 14 karate, toate celelalte capace lipsă erau confecţionate din aur de 18 karate. Deşi lipsa capacelor de la cele 15 ceasuri a fost anunţată conducerii muzeului prin telefon, dispariţia obiectelor din aur nu a fost anunţată organelor de Poliţie.
Ancheta în acest dosar a început în toamna anului 2008, când IPJ Prahova a făcut un control la muzeu, verificând prin sondaj exponatele, ocazie cu care s-a constatat lipsa capacelor de la 12 ceasuri.
Soluţia Judecătoriei:
Solutia pe scurt: 1. În baza art. 396 al. 6 din C.pr.p. rap. la art. 16 al. 1 lit. f din C.pr.p., încetează procesul penal privind pe inculpata MOLDOVEANU MARIANA, , fără antecedente penale pentru săvârşirea infracţiunii prev de art 249 alin 1 C pen, cu aplic art 5 NCP , persoana vatamata Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie Prahova , faptă din decembrie 2005, intervenind prescripţia răspunderii penale . 2. În baza art. 396 alin. (3) C. proc. pen. raportat la art. 80 C. pen. renunţă la aplicarea pedepsei faţă de inculpata VOICU LIA MARIA, fără antecedente penale, , sub aspectul savârşirii infracţiunii de 267 alin 1 NCP, cu aplic art 5 C pen. În baza art. 81 C. pen. aplică inculpatei un avertisment. In baza art 25 alin 5 C pr pen , lasa nesolutionata actiunea civila exercitata de partea civila Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie Prahova avand in vedere solutia dispusa la pct 1 din prezenta. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpata Voicu Lia Maria la plata sumei de 700 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, restul cheltuielilor judiciare avansate de stat urmand sa ramana in sarcina acestuia , avand in vedere solutia dispusa la pct 1 din prezenta.