Ieri, un caz cutremurător era prezentat pe toate televiziunile naționale de știri. Un elev al unei școli din Târgoviște fusese înjunghiat mortal de către un individ cu câțiva ani mai mare, în apropierea instituției de învățământ.
Tânărul de doar 15 ani fusese înjunghiat în gât de către un individ cu trei ani mai mare ca el, pe gangul unui bloc din apropierea școlii. Seara, am apucat să văd frânturi din imaginile surprinse în momentul în care dobitocul, fiindcă altfel nu l-aș putea cataloga, era dus în cătușe la sediul Parchetului din Dâmbovița pentru audieri. Mi s-a părut incredibil pentru un puști de doar 18 ani comportamentul extrem de agresiv, demn de un infractor cu mulți ani de pușcărie în spate, pe care acesta l-a avut în momentul în care a dat ochii cu presa.
Azi aveam să aflu despre un alt incident, petrecut de data asta în Ploiești, cât pe ce să devină la fel de tragic, dacă nu interveneau jandarmii și reprezentanții instituției de învățământ. Un tânăr de 23 de ani, supărat că un elev s-ar fi luat de prietena sa, intră în Liceul Toma Socolescu și se duce glonț să-l caute pe individul care i-a enervat gagica. Nu ține cont că nu are voie în școală fără acordul conducerii, nu ține cont că astfel de conflicte nu se rezolvă în felul acesta și se repede la elevul cu pricina. La fața locului vine paznicul școlii, mai ajunge un profesor, iar cei doi îl roagă să iasă afară din școală. ”Șmecherașul” nu se lasă. Înjură paznicul, înjură maistrul, înjură tot ce îi iese în cale și amenință în stânga și în dreapta. Între timp, apar jandarmii, care îl imobilizează pe șmecheraș și îl imobilizează. Conflictul se stinge cu o amedă de 2.500 de lei dată scadalagiului și… atâta tot. Cu siguranță, individul îl ca căuta, în continuare, pe elevul care ”a avut tupeul” să se ia de iubita sa și, sper din tot sufletul să nu fie adevărat, ”îl va pune la respect” în stilul caracteristic, desprins din filmele cu reglări de conturi în stil mafiot.
De ce riscul ca acest lucru să se întâmple este așa de mare?! Ei bine, pentru că legislația penală românească este atât de prost făcută încât infractorii, sau cei predispuși săvârșirii de infracțiuni mai mult sau mai puțin grave, sunt lăsați în libertate. Nu-i condamn pe jandarmi fiindcă sunt conștient că, mai mult de atât, nu au avut ce face în cazul ăsta. Îi condamn, însă, pe cei care stau și dorm liniștiți pe scaunele Statului, clocind legi proaste, în loc să facă ceva în privința pericolului la care se expun cetățenii într-o lume plină de infractori. Dacă, Doamne ferește, în situația vreunuia din copiii ăștia agresați în școală s-ar afla vreo fiică sau vreun fiu de parlamentar, s-ar schimba în vreun fel legislația?! Există fel și fel de inițiative din partea oamenilor de bine pentru a stopa violența în școli, și aici aș aminti inițiativa jandarmului Mădălin Tănase, prin campania Stop Violența, dar există tot atâtea piedici în demersurile lor, piedici puse de nepăsarea oamenilor care chiar ar putea să aibă o influență în schimbarea legislației în acest sens. De ce oare?