În prima zi de școală, copiilor din cadrul școlilor comunelor Florești și Călinești, le-au fost distribuite rechizite și ghiozdane complet echipate.
Astăzi, elevii școlilor din Florești și Călinești au primit rechizite și ghiozdane gratuite din partea primăriei.
Beneficiari au fost copiii de la grădiniță până la cei de clasa a VIII-a.
Inițiativa a fost adoptată printr-o hotărâre a Consiliului Local Florești, care prevede acordarea prin fonduri de la bugetul local a rechizitelor școlare și rucsacurilor, pentru elevii preșcolari și pentru cei din clasele I-IV și V-VIII.
Rechizitele dăruite elevilor au fost: foarfecă cu vârf rotunjit, bloc de desen, penar, creioane colorate, set de acuarele, creioane cerate, lipici solid, mape din plastic, plastilină, hârtie creponată, hârtie glasată.