Noua carte electronică de identitate este eliberată și în Prahova, pe bază de programare online prin accesarea portalului HUB Servicii MAI. Emiterea cărții electronice se realizează atât la sediul Direcției de Evidență a Persoanelor Prahova, cât și la Serviciul Public Comunitar de Evidența Persoanelor Ploiești.
UPDATE: Între timp, vineri, 9 mai, pentru programările online pe portalul HUB Servicii MAI, nu mai sunt intervale disponibile până pe data de 6 iunie. (Detalii AICI).
Știre inițială
Cartea electronică de identitate este disponibilă și în Prahova, pe bază de programare online prin accesarea portalului HUB Servicii MAI.
Emiterea unei astfel de cărți de identitate se realizează atât la sediul Direcției de Evidență a Persoanelor Prahova, cât și la Serviciul Public Comunitar de Evidența Persoanelor Ploiești. (Detalii AICI)
„Documentele pentru obținerea cărții electronice de identitate sunt aceleași care au fost prevăzute în lege și pentru cartea de identitate care se află în uz.
În schimb, prin această digitalizare, s-a obținut un acces mai facil al cetățenilor la acest serviciu de obținere a actului de identitate.
Cetățeanul se poate prezenta în situația în care nu are certificatul de naștere sau certificatul de căsătorie necesar la prezentarea la ghișeu pentru a obține cartea electonică de identitate.
De anul trecut, a fost implementat un alt proiect național de emitere a actelor de stare civilă, iar la acest moment avem evidența tuturor actelor de stare civilă din România”, a precizat Ornella Zecheru, director executiv Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Prahova.
Programare online pentru emiterea cărții electronice
Emiterea cărții electronice se face doar pe bază de programare online prin accesarea portalului HUB Servicii MAI https://hub.mai.gov.ro/cei/programari/
„În fiecare zi cetățenii pot accesa acest link și își pot face programare. Termenul de programare este la 20 de minute.
Termenul de eliberare a actului de identitate, pentru început, va fi la 15 zile. Ulterior, până la sfârșitul lunii, dorim să ajungem la trei zile până la eliberarea cărții electronice”, a mai precizat directorul Direcției de Evidență a Persoanelor Prahova.
De precizat este faptul că pot solicita, tot pe bază de programare online, noua carte electronică de identitate și persoanele al căror act de identitate nu a expirat.

Carte electronică, momentan gratuită
De menționat este faptul că Prahova este printre primele județe din România unde a fost implementat noul program de eliberare a cărților electronice de identitate.
„În momentgul de față sunt alocați bani din PNRR pentru 5,5 milioane de cărți electronice de identitate.
Pe măsură ce aceste fonduri vor fi epuizate costul cărții electronice va fi de 67 de lei.
Pentru toate persoanele cu vârsta de 14 ani, cartea electronică de identitate este gratuită”, a mai precizat Ornella Zecheru, director executiv Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Prahova.
Program pentru depunerea actelor/ eliberarea cărții electonice
La sediul Direcției de Evidență a Persoanelor Prahova, situat pe strada Vasile Lupu, din Ploiești, programul de lucru este următorul:
- Programul pentru depunerea documentelor este luni-joi 08.30 – 13.00/ vineri: 08.40 – 11.20
- Program pentru eliberarea documentelor luni – joi: 13.00 – 15.30/ vineri: 10.30 – 12.30.

Incearca sa faci tu programare pe https://hub.mai.gov.ro/cei/programari/create?judet=PH
Daca reusesti dau o bere !
Exact! Pana pe 6 iunie inclusiv, nu se pot face programari. Mai mult decat atat : Programările pot fi realizate doar pentru următoarele 30 de zile de la data curentă.
Verificam situatia pe care ne-ati adus-o in atentie si vom publica un articol cu privire la aceasta situatie
Buna ziua. Va multumim, verificam situatia si vom reveni cu un articol pe aceasta temă
Bună ziua,aveți idee daca se pot programa și persoanele care au domiciliul în altă localitate din județ, nu doar cei cu domiciliul în municipiul reședință de județ??? Mulțumesc
Bună ziua. Da, se pot programa si persoanele din alte localitati din Prahova
Eu am facut ieri pentru o data mai devreme de 6 iunie, asadar se poate face, deci cel mai probabil sunt multe cereri.
eu am depus pe vasile lupu actele pe 16.06.2025 si astazi 09.07.2025 dupa 23 de zile primesc raspuns ”Bună ziua,
Vă mulțumim pentru răbdare și înțelegere. În această perioadă, din cauza numărului mare de cereri, timpii de producție a CEI pot fi crescuți, sens în care vă rugăm să continuați verificarea periodică a statusului emiterii CEI ( https://hub.mai.gov.ro/cei/programari/verifica-cei )”
Totodată, menționăm faptul că CEI nu se eliberează în regim de urgență, sens în care nu se poate urgenta procesul de confecționare.