În acest weekend, Republica de sub Castani devine Republica Rock și va găzdui concerte susținute de unele dintre cele mai apreciate trupe rock din România. Organizatorii au decis schimbarea amplasamentului scenei.
Din articol
Astfel, scena Republica Rock va fi amplasată în zona Monumentului Vânătorilor de la Gara de Sud din Ploiești.
Decizia a fost luată pentru protejarea liniștii în zona Spitalului de Pediatrie, aflat în apropierea Bulevardului Castanilor.
Programul concertelor
Sâmbătă, 4 iulie, vor urca pe scenă:
Orkid
Luna Amară
Celelalte Cuvinte
Vama
Duminică, 5 iulie, programul va continua cu:
Kronophagia
ALTAR
Kempes
IRIS – Cristi Minculescu, Valter & Boro
Concertele vor începe, în fiecare zi, la ora 18.00.
Paradă a motocicliștilor, sâmbătă
Evenimentul va fi completat de parada motocicliștilor, programată sâmbătă, 4 iulie.
Parada va aduce pe traseu sute de participanți și va contribui la atmosfera specifică acestui weekend dedicat muzicii rock. Detalii aici:
Sute de motocicliști sunt așteptați, sâmbătă, la o paradă moto în Ploiești
Republica Rock face parte din evenimentul „Republica de sub Castani”.

Tare asta. In bazinul cu fantani vor sta cu piciorele in apa rece o parte din spectatori. Daca se optine acordul CFR se poate opri si circulatia frenurilor si mutarea formatiilor in vagoane trase de locomotive vintage.
Astfel Ploiestiul va intra oe lista restransa a siturilor in care rockerii au devastat amplasamente impadurite de la marginea unor metropole ca orasul Rasnov ( Rockstadt) si campul viran amplasat langa Ghimbav unde in afara de imprejmuire participantii nu prea au ce sa mai devasteze. Asta din ce am auzit recent. Diferenta este ca in aceste localitati se va plati bilet de intrare si Primariile incaseaza procent. La Ploiesti aceste „chermeze” populare raman netransparente si taxele sau procentele nu sunt comunicate public ca sa stie toata lumea cat a incasat Primaria la buget.
Fac pariu ca o republica a manelelor ar avea mai mare succes de public!
Nu mai bine o mutam in parcul de la vest? Ala care a costat o gramada de bani si pe care nu il folosim. Halal civilizatie. Am ajuns sa inchidem bulevarde, de parca nu am avea unde.