spot_img
- Publicitate -

Ce a pățit șoferul care a golit vidanja pe câmp, la Berceni

Data:

După ce Observatorul Prahovean a publicat imagini surprinse recent cu o autospecială de vidanjare care golește conținutul pe marginea drumului, la Berceni, Garda de Mediu Prahova a efectuat un control.

- Publicitate -

Luna trecută, un cititor ne-a trimis imagini cu o vidanjă care golește conținutul pe un câmp din comuna Berceni.

”Primăria Berceni a transmis că oamenii se pot branșa la sistemul de canalizare, iar unii au și făcut-o. Dar pentru că stațiile de epurare nu funcționează, vidanja golește sistemul într-o fostă balastieră din satul Cătunu. Nu mi se pare normal așa ceva” a fost mesajul său.

VIDEO

Cinci zile de ploi, vânt, fulgere și vijelii

Meteorologii au anunțat joi dimineață că urmează cinci zile de instabilitate atmosferică care se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului...
- Publicitate -

Contactată atunci de Observatorul Prahovean, Cosmina Pandele, primarul comunei Berceni (PNL), a declarat că nu are cunoștință despre o astfel de practică.

Comisarii Gărzii de Mediu Prahova o contrazic însă răspunsul adresat redacției noastre, după ce au efectuat un control:

”Din verificările efectuate a rezultat că mijlocul de transport este o autospecială cu sistem de curăţare reţele. Astfel, la solicitarea Primăriei Berceni de a efectua recepţia la terminarea lucrărilor aferente SEAU din localităţile Catunu şi Moara Nouă, au fost necesare lucrări de spălare, apa rezultată fiind descărcată în apropierea SEAU Cătunu (Staţie de Epurare Ape Uzate) în punctul vechii balastiere CCCF, de către şoferul autospecialei operatorului care a executat lucrările de construire privind proiectul Realizarea unui sistem de canalizare a apelor menajere pentru satele Berceni, Corlăteşti, Dâmbu şi Cătunu cu o stație de epurare în satul Cătunu şi satul Moara Nouă cu canalizare şi stație de epurare separată”.

- Publicitate -

Comisarii de mediu au transmis că în urma verificărilor, pentru nerespectarea procedurilor de lucru, şoferul autospecialei a fost sancţionat cu mustrare scrisă în urma propriilor verificări ale operatorului care a executat lucrările de construire.

”De asemenea a fost sancționat operatorul, proprietarul autospecialei, conform art.5, alin.2, lit a alin.1din ORDONANŢA nr. 2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificarile si completarile ulterioare” a transmis instituția de mediu, fără să precizeze că este vorba tot de un avertisment….

Cum ți se pare subiectul?

4 COMENTARII

  1. Vrajeala toata masura asta luata. „Mustrare scrisa soferului, a fost sanctionata firma….” E clar ca nu s-a petrecut nimic si treaba va continua la fel.

    • Binenteles…..sunt toti mana in mana. Acum vreo 6 luni aceeasi masina, am retinut numarul, deversa mizeria intr-un canal in Paulesti in apropiere de statia de epurare….pe camp.
      Aveti impresia ca primarul si gaborul din sat nu stiu ce se intampla…..aiurea !

  2. Pe raza orașului Boldești Scaeni, acest șofer,descarcă vidanja cam pe unde vrea.Am sesizat și Primăria cu poze,dar nu cred să se fi luat măsuri. Săptămâna aceasta,mai precis luni, descarca in apropierea Liceului din Scaeni,blocând sensul de mers către Bucov, și bineînțeles nu a fost deranjat de nimeni!

  3. Ce pacat ca nu exista un Piedone si al mediului !

    CUM NU VII TU, PIEDONE DOAMNE SI LA GARDA DE MEDIU ??????👹👹👹

    Cum poti sa sanctionezi o poluare de mediu cu „avertisment”, altfel decat daca nu esti un comisar corupt si spagar ??? Cat tupeu si nesimtire, iar sefii lor ii acopera…😵😵😵

    Iar minciunii nesimtite a Garzii de mediu i se pune capac cu raspunsul de toata cacaoa transmis, prin care GARDA DE MEDIU ISI BATE JOC pur si simplu de presa si cetateni.😛😛😛

    De ce ?
    Pentru ca sanctiunea invocata ca fiind aplicata soferului de catre firma, „MUSTRAREA” NU MAI EXISTA IN CODUL MUNCII, din 2003 !!!!!!
    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
    Nici scrisa nici verbala. Cea mai mica si nesemnificativa sanctiune a ramas „avertismentul scris”, care inainte era urmatoarea sanctiune dupa „mustrare”.

    Din propriile constatari, aceasta denumire, de „mustrare scrisa” mai este folosita si acum de catre cei care nu au dat nicio sanctiune in fapt, pentru ca habar nu au ca ea nu mai exista, dar vor astfel sa inchida gura carcotasilor.🤣🤣🤣

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

Expunerea la soare fără protecție, risc major pentru sănătatea pielii

O singură arsură solară poate avea consecințe pe termen...

Medicul Carmen Ionică m-a salvat după un diagnostic greșit”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun” dedicată medicilor apreciați...

„Datorită medicului Oana Ignatov am ales Maternitatea Ploiești”

Ioana Arion este o ploieșteancă ce a născut un...
- Publicitate -

Antreprenori de succes

Cofetăria Le Bonbon din Ploiești și povestea tortului viral

În Ploiești, pe Bulevardul Petrolului, se află laboratorul Cofetăriei...

Măcelăria Pion din Ploiești, mezeluri ca pentru la ei acasă

Gabriel Barbu nu are birou cu vedere panoramică, aflat...

Chic Fleuriste, arta bijuteriilor din flori naturale la Ploiești

În centrul Ploieștiului, în apropierea Sinagogii, pe strada Traian...
- Publicitate -

Exclusiv

Directorul CNMV Ploiești și-a dat demisia

Gabriel Țaga, directorul Colegiului Național Mihai Viteazul Ploiești, și-a...

Cum arată fosta bază sportivă Latină, dincolo de poarta ruginită

După 20 de ani, poarta ruginită a Bazei Sportive...

Companiile de apă din Prahova nu au autorizație sanitară!

Pare greu de crezut, dar acesta este adevărul: companiile...

Localitățile din Prahova cu cele mai mici tarife la apă

După ce am prezentat cum locuitorii din Bucov plătesc...

Cartiere noi pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești

Pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești, din zona...

Ai un pont?

Trimite-ne un mesaj pe WhatsApp la 0785 075 112

- Publicitate -

Știri noi

Un nou termen pentru autostrada A 7, Mizil-Pietroasele

Directorul Companiei Naționale de Drumuri (CNAIR), Cristian Pistol, a...

Directorul CNMV Ploiești și-a dat demisia

Gabriel Țaga, directorul Colegiului Național Mihai Viteazul Ploiești, și-a...

Un liberal îi cere demisia președintelui PNL Prahova

Un mesaj scris pe pagina de Facebook a președintelui...

Super-Show auto la Hipodromul Ploiești

Ediție specială, astăzi la Observatorul Prahovean LIVE, pe tema...

Cum au ajuns românii să se urască din cauza alegerilor

Alegerile prezidențiale i-au împărțit pe români în două tabere...
- Publicitate -

Emisiuni

Super-Show auto la Hipodromul Ploiești

Ediție specială, astăzi la Observatorul Prahovean LIVE, pe tema...

Cum au ajuns românii să se urască din cauza alegerilor

Alegerile prezidențiale i-au împărțit pe români în două tabere...

Cum au votat prahovenii la alegerile prezidențiale? VIDEO

Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale, iar Prahova s-a...
- Publicitate -

Vox Publica

PSD, dovediți că v-ați învățat lecția! Sprijiniți-l pe Dan!

„Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul...

Domnule Mihai Polițeanu, cine plătește aceste pagube?

De ani de zile amenajarea, întreținerea și înfrumusețarea domeniului...

Ziua în care am înmatriculat mașina la Ploiești, ca în Germania

Nu suntem obișnuiți să apreciem lucrurile bune care ni...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Directorul CNMV Ploiești și-a dat demisia

Gabriel Țaga, directorul Colegiului Național Mihai Viteazul Ploiești, și-a...

Cum arată fosta bază sportivă Latină, dincolo de poarta ruginită

După 20 de ani, poarta ruginită a Bazei Sportive...

Companiile de apă din Prahova nu au autorizație sanitară!

Pare greu de crezut, dar acesta este adevărul: companiile...

Localitățile din Prahova cu cele mai mici tarife la apă

După ce am prezentat cum locuitorii din Bucov plătesc...
- Publicitate -

Cartiere noi pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești

Pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești, din zona...

Dosarul White Tower Ploiești a ajuns în instanță

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești a...

Cum ”albește” statul industria jocurilor de noroc online UPDATE

Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a pus...

Unica replică a Coifului de aur de la Coțofenești e la Ploiești

Un parfum de mister plutește în aer. Unul dintre...