Trei călători care au sosit, din Madrid, vineri seară, pe Aeroportul din Sibiu au fost mirosiți ca fiind infectați cu virusul SARS-CoV-2 de către un câine antrenat. La testare, o persoană a fost pozitivă, una negativă, iar cea de-a treia trecuse prin boală, a anunțat, sâmbătă, IGPR într-un comunicat.
Primul pasager semnalat a fost plasat în izolare, fiind depistat de câinele antrenat special ca fiind infectat, iar la testul rapid efectuat de personalul DSP, acesta a ieșit pozitiv.
Pasagerul a fost preluat de un echipaj SMURD și transportat la UPU Sibiu, pentru investigații de specialitate și confirmare sau infirmare a bolii.
A doua persoană semnalată de câine ca fiind infectată a fost testată, rezultatul fiind negativ. Acesta se numără însă printre cei 22 de pasageri care urmează să intre în carantină 14 zile, cu recomandare de testare PCR în ziua 5.
Cea de-a treia persoană semnalată de câine a prezentat documente de ieșire din boală, din data din 17.07.2021.
Câinii poliţişti care acționează pe aeroportul din Sibiu au fost antrenaţi câteva luni la Centrul Chinologic din Sibiu, folosindu-se mostre de transpiraţie de la pacienţi cu COVID-19.
Câinii care depistează COVID-19 sunt folosiți pentru prima oară în România pe aeroportul din Sibiu, începând cu 17 iulie.
CItește mai multe pe Digi24.ro