Medicul Bogdan Nica va fi invitat special la Gala Comunității Prahovene, ediția 2023. Evenimentul de recunoaștere și de promovare a faptelor bune și a oamenilor care le-au realizat este organizat de Fundația Comunitară Prahova și Observatorul Prahovean și va avea loc pe data de 24 noiembrie 2023 la Ramatuelle.
După 30 de ani de suferințe și lipsuri grave, SJU Ploiești a căpătat o altă față. Sau, mai corect spus, a căpătat un alt interior. Nu în totalitate, dar în punctele esențiale. În bună măsură schimbările i se datorează actualului manager Bogdan Nica.
I se spunea ”Spitalul Morții”. Încă i se mai spune, pentru că ce a fost rău cu greu se poate uita. Și nici nu e bine să uităm. Dar parcă este nedrept acum, în raport cu ce s-a schimbat în Spitalul Județean de Urgență Ploiești, unitatea medicală mamut din Prahova.
Se spunea că nu se poate face nimic acolo, că este neapărată nevoie de un spital nou. Într-adevăr, un spital nou ar fi soluția ideală, dar până vom avea în realitate așa ceva, suntem de acord că SJU nu putea să rămână în stadiul jalnic care i-a adus sinistrul renume în ultimii 30 de ani.
Bogdan Nica nu a fost și nu este singur în toate demersurile pe care le face. Sunt și alți colegi din spital, la rândul lor nominalizați la Gala Comunității Prahovene.
Ar fi putut sta în birou, să ridice din umeri și să se plângă de starea generală a sistemului sanitar, de subfinanțare. Dar nu a făcut-o. A bătut la ușile Consiliului Județean, la companii puternice care să se implice în susținerea SJU. Urmare a eforturilor echipei sale, a apărut sponsorizarea de 7 milioane de euro de la Petrom, grație căreia întregul bloc operator de la Chirurgie este refăcut complet și dotat la cele mai înalte standarde.
În bună măsură și finalizarea noii Unități de Primiri Urgențe i se datorează. Proiectul începuse cu mult timp în urmă, dar ani de zile lucrările și avizele se blocaseră. SJU are acum o nouă Unitate de Primiri Urgențe.
Bogdan Nica nu este mulțumit niciodată. Ar vrea mai mult, ar vrea mai repede. În repetate rânduri a afirmat: ”Ce depinde de noi, de mine și de echipă, facem. Iar asta ține mai mut de zona administrativă. Din păcate, criza de personal din sănătate este o realitate. Ne dorim să avem colegi noi, suntem deschiși, le oferim toate condițiile, dar cu greu găsim medici dispuși să se relocheze.”
Așadar, chiar dacă este departe de a fi schimbat în totalitate așa cum toți ne dorim, SJU a făcut pași uriași în acest sens, fapt pentru care prezența managerului Bogdan Nica printre invitații speciali este deplin justificată.