Rezultatele sondajului de ieri, realizat de Observatorulph.ro pe Facebook, privind mizeria din oraș, îi învinovățește, aproape în totalitate, pe ploieșteni pentru modul dezastruos în care arată Ploieștiul.
Astfel, dintr-un total de 251 de voturi, 99,2% îi acuză pe ploieșteni pentru jegul în care se scaldă municipiul Ploiești.
Făcând un scurt rezumat al comentariilor sondajului, se pare că problema ar fi totuși undeva la mijloc: oamenii fac mizerie, iar administrația locală nu face nimic!
Lipsa coșurilor de gunoi, faptul că măturatul străzilor sau a spălarea acestora a devenit o raritate, băncile rupte, echipamentele de joacă vechi și neîngrijite, dar și absența Poliției Locale de pe străzi și lipsa unor sancțiuni mult mai mari pentru cei care fac mizerie, par a fi câteva dintre problemele semnalate de ploieșteni.
Lăsăm mai jos unele dintre cele mai relevante comentarii:
“Stricaciunile principale sunt facute intre orele 9 seara si 2-3 noaptea; daca slinosii de la locala isi faceau macar pe jumatate treaba, poate parcurile si strazile aratau putin altfel; cati dintre voi aveti curaj sa iesiti dupa ora 22 din casa? eu nu cred ca mamicile sau bunicii care trebuie sa stea zilnic in parc vin sa rupa mobilierul; si in 90% dintre cazuri nici macar nu arunca ambalaje pe jos; mai sunt unele scuipatoare de seminte, dar tot la locala ar fi trebuit sa gasim rezolvarea; raspunsul corect: ploiestiul arata ca primarul!” (Andreas Vlad)
“Pune un cos de gunoi langa banca si poate nu mai sunt cetățenii atat de nesimțiți. Mergi pe Soseaua Vestului și spune-mi câte coșuri de gunoi găsești pe toata faleza aia” (Laura Maria Micu)
“Vorbim de parcuri? Ce mizerie putea să fie duminică de dimineață în centrul orașului la ora 7,30 . Mă întreb când se matură orașul acesta( și dacă se matură) pentru că la orice oră este la fel de murdar.Nu mai discutam de spălarea străzilor! Concluzia: nimeni nu vede, nimeni nu aude. Degeaba ne agităm , cred că în viziunea celor care ar trebui să ia măsuri suntem penibili” (State Doinita)
“Ce era dimineață la foișorul din parcul de la piața Vest!!!Rusine sa le fie la toți cei fără 7 ani de acasă!!!!!” (Mihaela Maracineanu)
„E vina acelor ploieșteni fără educație, și sunt muuuulti. Degeaba căutați vinovati printre diverse instituții, vina este a ploieștenilor. De ce în alte orașe ca Brașovul, Sibiul, Timișoara, Gheorgheni, majoritatea orașelor care nu aparțin de Muntenia, se mențin orașele curate?? Ptr ca se poate dacă suntem responsabili și civilizati. Eu nu cred ca in alte orașe sta cineva după curul lor sa vada ce mananca și câte semințe scuipa pe jos. Asadar, vina este a educației și civilizației ploieștenilor.” (Nicoleta DIma)
„Aloo politia locala jandrmeria cand a fost nevoie sa ne controlati la declaratii erati peste tot acum unde santeti. Patrule pe strazi” (Maria DUmitrache)
Nu va mai faceti atatea probleme pentru ca pestele se impute de la cap. Daca vedea lumea ca se face si este o grija pentru curatenie nu mai avea curaj sa faca atata mizerie,mai ales daca se dadeau si amenzi. Dar dupa cum vedeti nu e niciun interes pentru asa ceva. Deci,o mizerie de oras,o mizerie de primarie.