spot_img
- Publicitate -

Cum explică Polițeanu demolarea caselor din Ploiești

Data:

După ce Observatorul Prahovean a prezentat situația ploieștenilor de pe strada Văii, ale căror case urmează să fie demolate până la sfârșitul lunii mai, primarul Mihai Polițeanu vine cu noi precizări.

- Publicitate -

Vă reamintim că zeci de familii care trăiesc aici de mai mulți ani au primit înștiințări prin care sunt anunțați că locuințele urmează să le fie demolate.

Citește mai multe detalii aici: Zeci de case din Ploiești vor fi demolate. Oamenii sunt disperați

Polițeanu susține că vizate de demolări sunt locuințele construite abuziv pe domeniul public, ai căror proprietari își terorizează vecinii și transformă zona într-o adevărată groapă de gunoi.

„Da, am dat dispoziții de demolare a caselor construite ilegal în acea zonă. Cum ar fi dacă ar intră cineva la tine în curte cu japca, și-ar construi o casă, iar când i-ai cere să plece, ți-ar cere și curtea (“ca să intre în legalitate”) sau, la șantaj, să-i dai gratis o casă nouă ca să plece”, a scris Polițeanu într-o postare pe pagina de Facebook.

Nicușor Dan, validat de CCR președintele României

Judecătorii Curții Constituționale au confirmat şi validat rezultatul alegerilor prezidențiale din 18 mai 2025. Astfel, Nicușor Dan este președintele României. El va fi învestit oficial...
- Publicitate -

Edilul mai susține că atât Poliția Locală cât și Poliția națională sunt depășite de această situație, în zona având loc frecvent scandaluri.

„Fecale pe zidurile caselor, urină la baza lor, geamuri sparte și porți distruse, scandal și bătrâni bătuți, un câmp care deja e o zonă de infecție și se transformă într-o groapă ilegală de gunoi. Poliția locală și națională, depășite de situație.

Asta e realitatea în care au ajuns să trăiască fără voia și fără vina lor ploieștenii cinstiți și muncitori, proprietari legal de case în zona Văii/Tânărul Muncitor.

- Publicitate -

Ploieștenii aceștia sunt victime ale câtorva zeci de persoane care au ocupat abuziv domeniul public, au construit ilegal case, terorizează comunitatea ploieșteană din zonă.

Aceste zeci de persoane sunt agresori, nu victime. Agresori ai comunității și legii. Nu invers” a mai adăugat edilul.

În finalul postării, primarul Mihai Polițeanu compară situația de pe strada Văii cu celebrul caz White Tower, făcând referire la modalitatea în care domeniul public ajunge să fie furat.

- Publicitate -

Șoferul care a lovit intenționat un câine a fost identificat

Individul care a lovit cu mașina, intenționat, un câine, pe o stradă din comuna prahoveană Scorțeni, a fost identificat. Reprezentanții Biroului pentru Protecția Animalelor...

„Trăim într-o lume strâmbă în Ploiești de 35 de ani și, oricât de ciudată și nefamiliară pare o lume dreaptă, eu vreau să mergem pe drumul respectării legii și normalității.

Primăria s-a făcut ani de zile că nu vede cum domeniul public este furat la propriu, cum crește blocul White Tower și sunt înșelați cumpărătorii etc.

Așa a ajuns Ploieștiul în mlaștina în care este astăzi și din care trebuie să ieșim încetul cu încetul. Asta se face și cu respectarea legii” și-a încheiat Mihai Polițeanu postarea pe Facebook.

- Publicitate -

Cum ți se pare subiectul?

14 COMENTARII

  1. Felicitari !!!

    Asteptam cu interes solutii radicale si asupra celor care parcheaza in zonele destinate celor cu handicap, a celor care au legitimatii in parbriz falsificate (copy-paste la unele originale) si a celor care au legitimatii de handicat luate pe spagi si combinatii. Si nu sunt putini….doar in zona Catedrala stiu eu vreo doi care…..doamna lucreaza la 112 si domnul a lucrat la Consiliul Judetean. Asta ii califica sa aiba sa aiba loc de parcare “preferential” de handicap . Rusine !!!

      • Și ce să le facă organele?și eu am un caz la bloc care are pe numele mamei ,deși ea nu locuiește acolo…să nu mai zic ca are la alta scara ,nu la scara lui

      • Salut ,
        Avem o situatie nu prea placuta ,in Ploiesti strada stadionului nr.14 .,unde sunt 3 mobile.
        Casa este patrimoniu iar noi suntem 2 proprietari (3 imobile).
        Tin sa PRECIZEZ ca sa construit fara autorizatie de constructie si nici nu se poate intra in legalitate din cauza ca tot ce apartine de nr 14 Este patrimoniu.
        2 dintre proprietari respectiv cei din spate ,si au construit abuziv foisoare ,si magazii din lemn .
        – accesul pe proprietate cu autoturisme este interzis ( comfirmat de primarie ) iar proprietari din spate intra si parcheaza 3 – 4 authorise, spunand ca ei acolo isi parcheaza masinile de 20 de ani.
        OARE SE POATE REZOLVA CEVA CU CONSTRUCTIILE ILEGAL FACUTE SI CU PARCAREA ???

      • Domnul ziarist, glumiti, nu ?
        Insasi justitia e o gluma in Romania, de aia isi permit niste “baieti destepti” sa fie mai presus decat ceilalti prin frauda, minciuna si nesimtire.
        Weekend placut va doresc !!!

    • Bine spus …

      Ploiesti, orașul handicapaților.
      Când am început sa realizez, deja e prea târziu…

      Sunt foarte foarte multe locuri de parcare pentru persoane cu handicap, sănătoase.
      Ce e si mai tare e ca se supara daca le zici ca sunt handicapați.
      Sunt, dar handicapați moral.

      Cum scrie la supermarket : o persoana cu handicap nu își dorește locul acesta, dar are nevoie de el…

      „Fa-ma mama handicapați in Ploiesti!”

      • Verificati articolele publicate pe aceasta tema. Potrivit Primariei Ploiesti, toate locurile de parcare destinate persoanelor cu dizabilitati din Ploiesti sunt acordate legale, conform documentelor depuse

  2. Verificați și construcțiile următoare: Pielari colț cu Gen.Magheru( de neratat…mizerie,gunoaie) și Neajlov colț cu Cornățel ( clan interlop)

  3. Dar autorizatiile unor spalatorii auto luate fara acordul vecinilor si chiar au castigat in instanta functionarea lor ilegala,n au spatiu de parcare a clientilor ,usuca covoare pe gardurile unor scoli de vizavis,deranj ,poluare ,zgomot ,dar tolerati de tolerantii garzii de mediu ,asa cum tolereaza otravirea noastra

  4. Mergand zilnic pe strazile Ploiestiului, am observat ca ,de regula, Primaria a evitat sa apeobe locuri de parcare pt pers cu dizabilitati, pe arterele peincipale. Sa nu bata la ochi, deh!!!Acolo sunt rare, insa cum intri pe strazile laterale ,sau in parcarile din spatele blocurilor, ESTE DEZASTEU !!!! IN ZONA DE VEST, CRED CA MINIM 20% DIN LOCURI SUNT ,,SPECIALE”. Edificator este un loc siruat vizavi de Biserica Acoperamantul Maicii Domnului de pe ste Cameliei, unde pe un astfel de loc ,troneaza un BMW X5, negru !!! Normal ca SGU se acopera de hartii in aceste spete( dar sunt complici fara discutie) spunand ca celor care li s-a aprobat ,indeplinesc condiriile din lege, care sunt oricum, cel putin imorale, pt o parte dintre ele. Tare este prevederea din lege care spune ca pers cu dizabilitati ,,trebuie sa aiba locuinta la adresa unde s-a amplasat locul”. Asa, ca in cazul mutatiilor fictive pt a prinde un loc pt copil la o anumita scoala, nu are nici o treaba acordarea locului cu dreptul de proprietate asupra masinii parcate in acel loc. Trebuie vazut daca persoana cu probleme beneficiaza de inlesnirea oferita de acel loc, nu doar sa figureze fictiv la o adresa unde locul este rezervat IN FAPT, vreunei botoxate sau unui ,,cocalar” cu 7 lanturi la gat !!! Iar fapta se incadreaza la ,,uz de fals”.Oare este coincidenta ca unei directoare de gradinita i s-a ,,acordat,, un astfel de loc imediat ce si-a cumparat o masina noua, de vreo 35.000 de euro… ca isi permite. Inainte de acea funcie…nu prea isi permitea, ca avea o coreana din 2005 si nu avea de loc de parcare sub geam. Ce sa-i faci….viata!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

Expunerea la soare fără protecție, risc major pentru sănătatea pielii

O singură arsură solară poate avea consecințe pe termen...

Medicul Carmen Ionică m-a salvat după un diagnostic greșit”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun” dedicată medicilor apreciați...

„Datorită medicului Oana Ignatov am ales Maternitatea Ploiești”

Ioana Arion este o ploieșteancă ce a născut un...
- Publicitate -

Antreprenori de succes

Cofetăria Le Bonbon din Ploiești și povestea tortului viral

În Ploiești, pe Bulevardul Petrolului, se află laboratorul Cofetăriei...

Măcelăria Pion din Ploiești, mezeluri ca pentru la ei acasă

Gabriel Barbu nu are birou cu vedere panoramică, aflat...

Chic Fleuriste, arta bijuteriilor din flori naturale la Ploiești

În centrul Ploieștiului, în apropierea Sinagogii, pe strada Traian...
- Publicitate -

Exclusiv

Directorul CNMV Ploiești și-a dat demisia

Gabriel Țaga, directorul Colegiului Național Mihai Viteazul Ploiești, și-a...

Cum arată fosta bază sportivă Latină, dincolo de poarta ruginită

După 20 de ani, poarta ruginită a Bazei Sportive...

Companiile de apă din Prahova nu au autorizație sanitară!

Pare greu de crezut, dar acesta este adevărul: companiile...

Localitățile din Prahova cu cele mai mici tarife la apă

După ce am prezentat cum locuitorii din Bucov plătesc...

Cartiere noi pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești

Pe terenurile fostei rafinării Columbia din Ploiești, din zona...

Ai un pont?

Trimite-ne un mesaj pe WhatsApp la 0785 075 112

- Publicitate -

Știri noi

Grădinițe închise la Valea Călugărească. Explicația primarului

Mai mulți părinți din comuna Valea Călugărească reclamă faptul...

Un nou termen pentru autostrada A 7, Mizil-Pietroasele

Directorul Companiei Naționale de Drumuri (CNAIR), Cristian Pistol, a...

Directorul CNMV Ploiești și-a dat demisia

Gabriel Țaga, directorul Colegiului Național Mihai Viteazul Ploiești, și-a...

Un liberal îi cere demisia președintelui PNL Prahova

Un mesaj scris pe pagina de Facebook a președintelui...

Super-Show auto la Hipodromul Ploiești

Ediție specială, astăzi la Observatorul Prahovean LIVE, pe tema...
- Publicitate -

Emisiuni

Super-Show auto la Hipodromul Ploiești

Ediție specială, astăzi la Observatorul Prahovean LIVE, pe tema...

Cum au ajuns românii să se urască din cauza alegerilor

Alegerile prezidențiale i-au împărțit pe români în două tabere...

Cum au votat prahovenii la alegerile prezidențiale? VIDEO

Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale, iar Prahova s-a...
- Publicitate -

Vox Publica

PSD, dovediți că v-ați învățat lecția! Sprijiniți-l pe Dan!

„Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul...

Domnule Mihai Polițeanu, cine plătește aceste pagube?

De ani de zile amenajarea, întreținerea și înfrumusețarea domeniului...

Ziua în care am înmatriculat mașina la Ploiești, ca în Germania

Nu suntem obișnuiți să apreciem lucrurile bune care ni...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Șoferul care a lovit intenționat un câine a fost identificat

Individul care a lovit cu mașina, intenționat, un câine,...

Doi tineri din Berceni, reținuți pentru că au furat un cal

Doi tineri din localitatea Berceni au fost reținuți pentru...

Patronul unei firme de panificație din Prahova, trimis în judecată

Patronul unei firme de panificație din Prahova a fost...

Cinci zile de ploi, vânt, fulgere și vijelii

Meteorologii au anunțat joi dimineață că urmează cinci zile...
- Publicitate -

Trafic de coșmar pe Centura de Vest a Ploieștiului

Traficul rutier de desfășoară cu dificultate joi dimineață pe...

Cum își pot recupera șoferii mai repede permisul suspendat

Șoferii care au permisul de conducere suspendat și-l pot...

Primarul din Sinaia a ajuns la spital după ce a fost arestat

Vlad Oprea, primarul PNL al oraşului Sinaia, a ajuns...

Lupi paznici la oi: Tăieri ilegale de păduri în Prahova

Tăierile ilegale de arbori reprezintă, în continuare, una dintre...