Abia ce împlineam 7 ani. Era 1 iunie și tot ce îmi doream era să merg la mec ca să mă văd cu acel clovn foarte amuzant și, evident, să îmi primesc jucăria surpriză. Era programată povestea cu luni bune înainte.
Nu mergeam zilnic pentru „mâncarea fericită”. Nu erau bani, iar mâncarea aia nu era sănătoasă nici măcar atunci. Acum, mulți dintre copiii, sunt zilnic la fast-food.
Citește și: “Copiii mă judecă foarte mult, mă jignesc, mă scuipă” Ce mesaje trimit elevii școlilor din Prahova în campania “Spune, pe bune, ce se întâmplă la tine în școală”
A fost o vreme când telefoanele nu făceau parte din viața noastră. Mergeam până la ușa prietenului, sunam sau urlam cât ne țineau plămânii. Eram copii și nu știam ce e aia depresie. Nu mergeam la piață pentru fructe, ci ne strângeam 2-3 prieteni și colindam orașul – ne cățăram în primul zarzăr și mâncam până de durea burta.
Citește și: Interviu cu prahoveanca Alexandra Catrangiu, designer vestimentar: ”Dorința mea este de a crea piese unicat sau în ediții limitate”
Nici mall-urile nu apăruseră. Nu știam noi de “shopping în mall”. Da, erau parcuri, dar pe acelea le “vizitam” zilnic – ajungeam cu genunchii juliți și hainele mergeau direct la spălat.
Rufele se spălau de mână sau la Albalux, o cutie din tablă care mai mult făcea zgomot decât să spele.
1 iunie chiar era despre prieteni și copilărie. Nu aveam rețele sociale, dar reușeam să ne înțelegem unii cu ceilalți. Nu conta câți prieteni ne “urmăresc”, ci conta cine poate sta mai mult afară, la joacă.
Nu conta cine poartă Balenciaga, cu toții aveam adidașii rupți și bani doar pentru o cola.
Zilele de naștere nu erau evenimente de gală, cu bugete de mii de euro, ci o simplă manifestare de apartament, cu pizza, suc și tort (în cazurile fericite).
În ziua de astăzi, copiii sunt tot mai digitali, mai agitați, mai rătăciți și cu tot mai multe întrebările la care le răspunde, în mai puțin de o secundă, Google.
Eram reali, nu ne ascundeam în spatele unui avatar. Vorbeam cu părinții, zilnic, la masa de seară, nu pe videocall.
Dansam cu televizorul dat pe MTV, acum dansul s-a mutat pe TikTok. Ne doream să fim populari, dar nu cu orice preț. Eram fericiți, chiar dacă nu aveam rețea wifi și iPhone în buzunar.