Rafinăria Petrobrazi aparținând OMV Petrom și-a reluat activitatea după o revizie de șase săptămâni.
Mai mulți locuitori din Brazi au postat pe grupul de Facebook ”Stop poluării orașului Ploiești” imagini cu facla uriașă de la instalațiile rafinăriei.
- Publicitate -
”Coincidență” sau nu, valorile noxelor înregistrate la stația de monitorizare a calității aerului din zonă, administrată de Agenția pentru Protecția Mediului Prahova, au fost cu mult peste cele normale.
Reamintim că pe data de 5 iunie, de Ziua Mediului, în fața Casei Albe din Ploiești are loc un miting împotriva poluării.
- Publicitate -
Detalii aici: Pe 5 iunie, la 17.30, vom fi în stradă alături de cei care vor protesta împotriva poluării din Ploiești
VIDEO (sursa: Facebook/Stop poluarii orasului Ploiesti)


