Cercetările în dosarul infractorilor specializați în furtul de material lemnos continuă. Alte persoane au fost arestate în acel dosar. ”Opt persoane au fost reținute și au primit mandate de arestare preventivă”, ne-a declarat Ana Maria Gligan, prim procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Vălenii de Munte.
Contrar aparențelor, dosarul este departe de a fi finalizat. ”Este un dosar fără precedent, ca și complexitate și desfășurare de forțe. Meritul este al procurorului de caz, Eduard Bugeac, dar să știți că greul de abia acum începe. Pot să vă spun doar că trebuie stabilit prejudiciul și în paralel se vor face și alte cercetări, despre care nu vă pot spune nimic deocamdată”, a completat Ana Maria Gligan.
Deși Parchetul Vălenii de Munte a cerut arestarea tuturor infractorilor din dosar, judecătorii au decis că unii trebuie să stea în libertate. Ruda unei persoane arestate în dosar a venit la redacție și ne-a povestit că cele mai importante personaje din gruparea de infractori nu au primit mandate de arestare.
Redacția noastră a publicat identitatea liderului hoților, nepotul unui fost șef al Poliției Vălenii de Munte. Judecătorii au decis ca acesta să fie cercetat în stare de libertate.
- Publicitate -
Ana Maria Gligan, prim procuror la Parchetul din Vălenii de Munte: ”În dosarul grupării infracționale specializată în furt de material lemnos greul de abia acum începe”
- Publicitate -
Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.
Sondaj Observatorul Prahovean
- Publicitate -
Provocarea Observatorul Prahovean
- Publicitate -
- Publicitate -
