Invitat la Observatorul Prahovean LIVE, ediția de joi, 14 mai, primarul Ploieștiului a fost întrebat despre promisiunile din campania electorală și stadiul realizării lor.
„Promisiunile care se regăsesc și acum pe site-ul politeanu.ro au rămas în atenția mea. Eu nu am promis proiecte precum sală polivalentă, care, deși sunt necesare, nu reprezintă o prioritate în raport cu situația financiară a Primăriei”, a declarat Polițeanu.
La întrebarea „Dacă peste trei ani veți fi din nou în fața ploieștenilor și îi veți ruga să vă acorde încă un mandat, care este acel lucru concret, vizibil și măsurabil despre care vreți să puteți spune: «asta am promis și asta am făcut»?”, edilul a nominalizat două proiecte majore de infrastructură: drumul nou dintre Gara de Vest și Gara de Sud și achiziția a 20 de tramvaie noi.

Credeam ca a promis ca se inchide definitiv bulevardul ca si asa incepe sa ne obisnuiasca cu ideea.
Poate n-ar fi rău. Asa ar avea si Ploieștiul un fel de parc central frecventabil.
Chiar si zona ultracentrala ar trebui sa fie pietonala si cu mai multa verdeață.
sa mute galagia din bulevard in parc vest
Observ ca nu e niciun proiect de construire a unor parcari.
Cred ca un parteneriat public privat ar pernite crearea unor parcari supraterane sau subterane.
Sunt zone in care se pot face subteran si suprateran pe modelul celei din spatele Casei sindicatelor.
Sunt multe locuri unde se pot face parcari de 200 de locuri cu doua supraterane si doua subterane.
Cu abonament , cu semnalizari, cu camere video,etc dar care vor absorbi autoturismele de pe trotuar sau strada.
Bucuresti-ul a inceput cu 10 parcari in zone aglomerate.
Si Ploiesti-ul poate face cel putin 20.
In doi ani ba chiar mai putin.
Totul începe printr-un proiect pilot cu 300 de locuri ocupate majorritar prin abonamente!
Dau un exemplu pe Târnavei, in Cina, sunt trotuare ocupate, nu poti merge decat pe strada in claxoanele bombardierilor care sunt gata sa te calce.
La fel si strada Trotuș unde in fata farmaciei si a nagazinului sunt pe trotuarul spart, mutilat chiar, zeci de masini care blocheaza traficul pietonal.
Nu mai vorbesc de persoanele cu handicap care nu se pot deplasa in acea zona neviabilizata in niciun fel.
Si revin pe Tarnavei unde e o parcare mare cu masini puse alandala unde sunt multe masini SH aduse la vanzare:
O parcare subterana cu doua etaje plus supraterana ar aduce 400-500 de locuri de parcare noi prin parteneriat public privat.
Totul e sa inceapa!
Ramane frana trasa de birocratii Primariei si de puzderia de consilieri locali incapabili de nimic!
Merci
Bună,sunt de acord,mulțumesc pentru postare!
Sa se termine cu driftingul in zona rezidentiala, sa se mute la sala sporturilor sau la parcul vest, este o manifestare gustata doar de o categorie restrinsa de persoane si care este un pretext pentru „spargeri” in toate blocurile din jur
Pe malul drept al raului Teleajen sa construim un circuit unde sa ne testam autoturismele si noi cetatenii si Primarul Ploiestiului cu consilierii lui pentru drifturi si multe alte concursuri! Cu ceva tribune si tot ceea ce trebuie. Sa nu mai deranjeze centrul Ploiestiului si nici Parcul vest. De ce nu isi asuma si largirea strazii la intrarea-iesirea spre Targoviste, altfel putin ii pasa de ploiesteni! Mai sunt destule de construit in orasul nostru, de ex. o pista de biciclete de la AFI -Dambu la raul Teleajen, etc. ……