După temperaturile pozitive din ultimele zile, meteorologii anunță că frigul se întoarce în noaptea de sâmbătă spre duminică în România. În Moldova, Dobrogea, și estul Transilvaniei, minimele vor coborî până la -14 grade Celsius. La Ploiești temperaturile vor scădea în zilele următoare până la valori de -7 grade Celsius.
În perioada 29 ianuarie, ora 20:00 – 01 februarie, ora 18:00 vor fi precipitații în cea mai mare parte a țării.
În regiunile sud-estice vor fi ploi moderate cantitativ și se vor acumula 10…20 l/mp și izolat 25 l/mp.
În restul țării precipitațiile vor fi slabe cantitativ, predominant ninsori la munte și în Moldova și mixte în celelalte regiuni.
Pe alocuri se va forma polei și ghețuș. Temporar vor fi intensificări ale vântului în regiunile estice și sudice cu viteze de 40…60 km/h.
Vremea se va răci îndeosebi în regiunile extracarpatice.
Va fi ger în noaptea de sâmbătă spre duminică (31 ianuarie/1 februarie) în Moldova, Dobrogea și estul Transilvaniei unde temperaturile minime se vor încadra în general între -14 și -10 grade, iar pe parcursul zilei de duminică (1 februarie) gerul va persista în cea mai mare parte a Moldovei.
Până miercuri (4 februarie) vremea se va menține deosebit de rece, geroasă mai ales noaptea și dimineața, îndeosebi în regiunile extracarpatice.
De la ora 22, până pe 31 ianuarie, ora 20:00, va intra în vigoare un cod galben în 8 județe din sudul Moldovei, jumătatea estică a Munteniei și Dobrogea. Aici, potrivit ANM, vântul va avea intensificări cu viteze la rafală în general de 50…65 km/h.
