Partida Petrolul – Dinamo Zagreb s-a dovedit extrem de dificilă pentru ploieșteni, în ciuda susținerii venite din partea a 15.000 de suporteri. Fazele pe poartă s-au perindat de ambele părți, partida încheindu-se în dezavantajul ploieștenilor cu scorul de 1-3. Petroliștii au stat sub semnul ghinionului, două goluri fiind anulate de arbitri.
Petroliștii au intrat pe teren relaxați, probabil ca urmare a meciului amical din Croația de la finele lunii iunie, încheiat cu victoria ploieștenilor (0-2). Prima repriză este marcată de atacuri pe poartă ale ambelor echipe. Primii care înscriu sunt croații. A marcat Duje Cop, de la 11 metri, după o fază de penalty! În minutul 38, Tamuz introduce balonul în plasă însă golul este anulat pe motiv de fault comis de Mutu asupra portarului advers. În ultimele minute de joc din prima repriză, Petrolul reușește să egaleze, după un șut spectaculos al lui Toto Tamuz. Reîntorși de la vestiare, petroliștii pun presiune la poarta lui Eduardo. Un al doilea gol al Petrolului este anulat, de data aceasta pentru offsaid. Urmează atacul croaților care reușesc să finalizeze prin Cop care înscrie dintr-o lovitură cu capul. În ultima fază a meciului, Paulo Machado înscrie. Scor final Petrolul – Dinamo Zagreb: 1-3.
Fazele importante ale meciului:
20.15- echipele intră pe teren. Jucătorii Petrolului poartă echipament negru, în timp ce croații sunt îmbrăcați în galben
20.18- lovitura de început o au cei de la Zagreb
min. 7- Alcenat faultat în atac
min. 8 – Texeira prima fază de poartă, portarul Eduardo apără
min 14- arbitrul italian solicită spectatorilor să nu mai folosească lasere
Min.17 Teixeira îi pasează lui Mutu, iar căpitanul ploieștenilor șutează de la 18 metri, însă Eduardo reține balonul
min 29- Gol pentru Dinamo Zagreb, marchează Cop, de la 11 metri, după o fază de penalty! 0 – 1 Petrolul- Dinamo
Min. 38: Gol anulat pentru Petrolul! Tamuz introduce balonul în plasă din careu, însă golul este anulat pe motiv de fault comis de Mutu asupra portarului advers
min 45- Gol! Petrolul egalează, printr-un un șut splendid al lui Toto Tamuz!
Min. 45+2 – Final de repriză 1-1!
21.21 – echipele revin pe teren
min. 73 – Golul lui Tamuz este anulat pe motiv de offsaid
min.78 – actiune puternică la poarta lui Eduardo, însă nefinalizată, după acțiunea lui Texeira
min.80 – Cop marchează cu capul în poarta lui Pecanha
min.90: Croații înscriu iar meciul se încheie cu un nemeritat 1 – 3 pentru petroliști

