- Publicitate -

Prahova, în beznă după ninsori. Gospodării fără curent, oameni disperați: „Înghețăm în case!”

Ninsorile abundente au provocat în Prahova cea mai mare avarie la rețeaua de alimentare cu energie electrică din ultimii ani.

- Publicitate -

UPDATE Când ar putea fi remediate avariile Electrica din Prahova. Anunțul prefectului

Cea mai mare avarie la rețeaua electrică din ultimii ani

Potrivit informațiilor oficiale furnizate de ISU Prahova, în dimineața zilei de miercuri, 18 februarie, 59 dintre cele 104 localități ale județului nu aveau energie electrică. În total, au fost afectate peste 89.000 de gospodării, adică peste 100.000 de persoane.

- Publicitate -

Chiar și astăzi, la aproape 48 de ore de la producerea avariei, 30 de localități din Prahova sunt încă fără curent, fiind afectate aproape 20.000 de gospodării.

Nu este vorba doar despre localități din zona de munte, precum Cheia, ci și despre comune importante din apropierea Ploieștiului, cum ar fi Blejoi, Ariceștii Rahtivani, Berceni sau Valea Călugărească.

Detalii aici: Lista localităților din Prahova care nu au energie electrică nici joi dimineața. Aproape 20.000 de abonați afectați

- Publicitate -

Numeroși cititori ne-au transmis mesaje disperate, în condițiile în care, în lipsa energiei electrice, nu au surse alternative de încălzire. Cei mai mulți folosesc centrale termice și au renunțat la sobe.

Mesajele primite la redacție descriu situații dramatice

„În satul Cămine nu e curent. Am o fetiță de 2 luni și mă chinui cu ea. De marți de la 2 dimineața îi fac laptele pe aragaz. Îi trebuie lumină noaptea, mă descurc cu telefonul, dar nu mai am baterie. Nu știu ce am să fac în seara asta…”

„În comuna Șirna nu avem curent electric de mai bine de 30 de ore. Avem copii mici care tremură de frig în casă, iar autoritățile dau din umeri.”

- Publicitate -

„La Tântăreni (comuna Blejoi) avem peste 28 de ore fără energie electrică. Electrica Distribuție nu oferă nicio informare, iar numerele de telefon nu funcționează.”

„Termen de remediere momentan indisponibil”

Oamenii se plâng că, deși au făcut sesizări telefonice și online, nu au primit răspunsuri clare cu privire la termenul de remediere al avariilor.

Potrivit datelor transmise de Electrica, prin intermediul ISU Prahova, astăzi intervin în teren 24 de echipe pentru remedierea defecțiunilor.

- Publicitate -

Pe site-ul companiei figurau în această dimineață mai multe avarii în diverse localități din județ, cu mențiunea „termen de remediere momentan indisponibil”.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

  1. Nu îmi mai plătesc impozitele locale și, pe primul reprezentant al oficialităților care vine să îmi ceară socoteală, îl împușc. Am degerat în casă și mi s-a stricat mâncarea în frigider, drumurile sunt dezastru – dau in 26 de șanțuri de canalizare in drum spre muncă – și nimeni nu vine cu un generator sau măcar o scuză pentru întârziere!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -