O parte din șoferii din România ar putea plăti o taxă de decongestionare a traficului, la fel ca în Manhattan și Londra, la propunerea unui deputat PSD, al cărui proiect a ajuns pe masa autorităților, potrivit Libertatea.ro.
Propunerea aparține deputatului PSD de Iași Vasile Cîtea și constă în introducerea unei taxe de decongestionare a traficului în marile orașe din România.
Această măsură de introducere a unei taxe în trafic ar putea fi adaptată pentru București, Cluj-Napoca, Timișoara sau Iași. În Iași, o astfel de taxă pentru șoferii români ar putea avea mai multe beneficii.
Ar reduce traficul din zonele centrale, ar încuraja utilizarea transportului public și ar contribui la reducerea poluării. De asemenea, banii strânși din taxa de decongestionare a traficului ar putea fi folosiți pentru modernizarea transportului în comun și alte proiecte de infrastructură, se mai arată în proiectul deputatului PSD.
Documentul prinvind noua taxă pentru șoferi poate fi consultat AICI
Cum ți se pare subiectul?
Din ce fund de lume a aparut individul asta? Probabil ca a dormit pe oua tot mandatul si s-a trezit ca n-a avut nicio initiativa. E pe masura covrigarului.
Votati PSD ca nu avem taxe peste taxe,taxe pe stalpi,taxe pe drumuri,pe apa ,oare ne mai desteptam din prostie!
Dobitocul asta de PSd. Vrea să aducă beneficii transportului in comun. Unde o mare parte din bani se reîntorc la bugetul lor în buzunarele lor
Nu-i de ajuns că plauim asigurarea și toate cele taxe +Combustibil la sura taxa cu TVA +rovinieta
Ce ???vor să mega nu mă ei Boși. cu BMW achiziționate tot pe bani proștilor de români aducă noi care tot plătim
E tu du-te la furat cum ați furat din buget timp de 35 de ani .
Faceți bine și puneți voi bani acolo la taxe.
Oricum pușcăria e aproape pentru PSd care au furat și Restul.