- Publicitate -

Salina Slănic Prahova, transformată în platou de filmare. Scene din „Woodwalkers 3” au fost filmate în Mina Unirea

Salina Slănic Prahova a restricționat, timp de câteva zile, accesul într-una dintre cele mai frecventate zone ale Minei Unirea. Săptămâna trecută, locul de joacă pentru copii a fost închis pentru public, pentru a face loc filmărilor producției cinematografice germane „Woodwalkers 3”.

Vizitatorii care au ajuns în această perioadă la Salina Slănic au putut vizita în continuare galeriile subteranedoar spațiul de joacă din Mina Unirea fiind transformat pentru câteva zile, într-un platou de filmare.

O producție internațională a ales din nou Salina Slănic

Potrivit unui anunț al Companiei Naționale a Sării – Salrom, restricția a fost impusă exclusiv pentru desfășurarea filmărilor la „Woodwalkers 3”, cel de-al treilea film al trilogiei fantasy inspirate din romanele scrise de autoarea germană Katja Brandis. Vezi trailer AICI.

Seria urmărește povestea unor adolescenți cu abilitatea de a se transforma în animale. Primele două filme au fost distribuite pe platforme internaționale de streaming, contribuind la popularitatea francizei în Europa.

De altfel, figuranții din aceste scene turnate în Slina Slănic Prahova au fost aleși în urma unui casting care s-a desfășurat la noi în județ.

Mina Unirea, un decor tot mai căutat de industria filmului

Nu este pentru prima dată când impresionanta salină din Prahova devine decor pentru producții media. În ultimii ani, în subteran au fost realizate reclame, emisiuni de televiziune și filmări promoționale.

Galeriile spectaculoase, dimensiunile impresionante și acustica aparte transform Mina Unirea într-o locație apreciată de regizori și producători.

Salina Slănic, promovată gratuit în întreaga lume

În ultimele luni, Salina Slănic Prahova a beneficiat și de o expunere internațională neașteptată. Un video, în care galeriile subterane erau comparate cu legendarele Mine din Moria din universul „Stăpânul Inelelor”, devenit viral pe rețeaua X. Aceasta a atras inclusiv reacția lui Elon Musk. Miliardarul a preluat postarea și a adăugat un comentariu scurt, dar sugestiv, care a strâns imediat mii de aprecieri.

Citește și: Salina Slănic Prahova, în atenția celui mai bogat om al Planetei – Elon Musk

Salina poate fi închiriată pentru filmări

Puțini turiști știu că Mina Unirea poate fi închiriată pentru producții cinematografice, videoclipuri sau reclame. Potrivit tarifelor oficiale ale Salrom, costul începe de la aproximativ 2.500 de euro plus TVA pe zi, în funcție de tipul proiectului.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Let us know you are human:


Sondaj Observatorul Prahovean

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

Știri noi