„Minivacanța datorată zilei istorice de 24 ianuarie, ziua Unirii, a făcut ca turiștii să ia cu asalt stațiunile de pe Valea Prahovei.
În toate cele trei stațiuni montane domeniile schiabile au fost pline de turiști. Față de anul trecut, minivacanța de anul acesta a avut o zi în plus.
Turiștii au ocupat la capacitate maximă, atât unitățile de cazare cât și restaurantele din stațiuni.
Vremea a permis practicarea sporturilor de iarna în condiții bune. Gondola, telegondola și telescaunele au funcționat.”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova (APDT Prahova).
Citește și: Vine minivacanţa de 24 ianuarie. Cum poți scăpa de blocajele de pe DN 1 – Valea Prahovei?
Pentru a mânca la un restaurant de top la unul dintre restaurantele de pe Valea Prahovei, un cuplu a scos din buzunar între 250 și 300 de lei, față de anul trecut, când, din cauza pandemiei și a lipsei turiștilor, o masă costa maxim 150-200 de lei.
DN 1 a fost aglomerat în toate cele patru zile, unii dintre turiști au fost în excursie de o zi, au venit dimineața iar seară s-au întors către casele lor. Trenurile au fost și ele pline, pe toată ruta București -Brașov și retur.
„În Azuga, turiștii au avut parte de o petrecere tip apres-ski, pe durata a trei zile, la baza partiei de ski din Azuga, Sorica. Evenimentul s-a numit Holiday Mood WoW, și a adus ca genuri muzicale hip-hop, rap și dnb.”, se mai arată în comunicatul celor de la APDT Prahova.

Atata stiti
Minivacanta ..doar bugetarii
Privatu la munca ..cei din horeca ca doar vin astia la munte cine i serveste
Unii munca altii libere la greu romania