Un urs a fost văzut vineri seară, 22 mai, în Câmpina, în zona Bulevardului Carol I, în apropierea Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr”. Autoritățile au emis mesaj RO-Alert pentru avertizarea populației.
- Publicitate -
În mesajul transmis de ISU Prahova, oamenii sunt sfătuiți să evite zona și să rămână în locuințe.
„A fost semnalată prezența unui urs în Câmpina, Bulevardul Carol I, zona Școlii de Poliție! Evitați zona, rămâneți în locuințe! Păstrați distanța față de animal și nu încercați să vă fotografiați cu acesta sau să îl hrăniți”, a transmis ISU Prahova.
- Publicitate -
Echipajele de intervenție au fost trimise în zonă pentru monitorizarea situației și îndepărtarea animalului.


Poate ne explica cineva cam de unde a putut sa vina ursul intr-o zona intens locuita la o ora cand inca este circulatie si auto si pietonala si mai ales ce inseamna „a fost indepartat”?…
La cantina scolii de politie se gateste bine si ursul a mirosit haleala de seara
Ce-aveti bre cu ursu`? Vrea si el sa se faca militian.