Pentru a doua zi consecutiv, vineri, la mai multe stații și microstații din Ploiești, amplasate pentru monitorizarea calității aerului, s-au înregistrat depășiri la anumiți indicatori, cum ar fi benzenul, dioxidul de azot, PM2,5 și PM 10.
După ce ieri mai mulți cititori au semnalat că aerul a devenit irespirabil în mai multe zone ale orașului, vineri, stațiile și microstațiile de monitorizare a calității aerului au semnalat probleme legate de poluare.
Pe calitateaer.ro, la Ploiești erau semnalate depășiri la benzen, în timp ce la dioxidul de azot erau valori ridicate.
Valori mari la indicatorii PM10 și PM2,5 au fost semnalate la aproape toate microstațiile amplasate în Ploiești.
Citește și: Ploiești, orașul poluat al Prahovei. Oamenii reclamă că aerul este irespirabil, iar site-ul Primăriei ne recomandă să luăm în calcul „reducerea activității în aer liber”
Astfel la indicatorul PM2,5 la microstațiile amplasate în zonele Pictor Rosenthal și în zona centrală aerul era catalogat „extrem de rău”, în timp ce la Microstația 7, amplasată la Liceul Tehnologic Toma Socolescu, și la Microstația 11 – Grădinița Cheița de Aur calificativul era „foarte rău”. La alte cinci microstații aerul avea calificativul „rău”.
Singura microstație din Ploiești unde se menționa calificativul „moderat” pentru calitatea aerului cu privire la PM2,5 era cea amplasată la Școala Gimnazială IA Bassarabescu din zona de vest a orașului.
Citește și: În Ploiești funcționează 16 microstații de monitorizare a calității aerului. Unde sunt amplasate




