78 de noi cazuri covid în ultimele 24 de ore. Situația din Prahova

0

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 78 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Trei dintre cazurile noi au fost raportate în Prahova.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128310,01
2.Arad2369610,03
3.Argeș2748510,03
4.Bacău2610930,02
5.Bihor2929110,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,03
7.Botoșani1420000,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330310,01
10.Buzău1259530,02
11.Caraș-Severin1149410,01
12.Călărași1006720,01
13.Cluj5767340,06
14.Constanța4299330,04
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251210,02
17.Dolj2672020,03
18.Galați2767320,02
19.Giurgiu1103400,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829420,01
22.Hunedoara2289240,03
23.Ialomița1079820,01
24.Iași4248420,04
25.Ilfov4518750,07
26.Maramureș2043600,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899510,01
30.Olt1463300,01
31.Prahova3548930,04
32.Satu Mare1303710,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,02
35.Suceava2423710,01
36.Teleorman1373640,04
37.Timiș5440800,04
38.Tulcea844510,02
39.Vaslui1600620,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183894280,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

531*

-5 
 TOTAL1.081.95378 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 16 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI4
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total16

 

Până astăzi, 34.264 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 21.07.2021 (10:00) – 22.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (3 bărbați și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bihor, Botoșani, Cluj și Iași.

 

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

 

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 253. Dintre acestea, 33 sunt internate la ATI.

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.590.181 de teste RT-PCR și 1.719.898 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.666 de teste RT-PCR (5.614 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.052 la cerere) și 13.075 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 180 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 22 iulie a.c.

 

Pe teritoriul României, 562 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 440 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 37.280 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău