- Publicitate -

Băicoi intenționează să iasă din A.D.I. „Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova”

Primarul orașului Băicoi, Marius Constantin, a anunțat de mai multă vreme intenția de a ieși din A.D.I. „Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova”. Din cauza problemelor din ultimii ani dar și a tarifelor foarte mari, administrația locală a făcut deja primii pași pentru ca acest lucru să se întâmple cât mai repede și mai simplu.

“Datorita numeroaselor probleme existente în ultimii ani in ceea ce privește serviciul de utilitate publică Alimentarea cu apa potabilă și Serviciul de canalizare în orașul Băicoi și a tarifului foarte mare aplicat de către operator/ Societatea Hidro Prahova, și suportat de către locuitorii orașului nostru,în ședința din luna ianuarie 2025 am propus Consiliului Local demararea procedurii de ieșire a orașului Băicoi din asocierea județeană ADI Apa Prahova”, a precizat primarul orașului, Marius Constantin.

- Publicitate -

Consilierii locali au votat pentru ieșirea din această asociere, cu 15 voturi pro și o abținere și mai mult, primarul a fost împuternicit să facă toți pașii legali pentru ca Băicoi să poată ieși din A.D.I. Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova”.

“Dacă ieșim din A.D.I., asta înseamnă că vom întrerupe orice fel de colaborare cu SC Hidro Prahova, societate aflată în subordinea Consiliului Județean și care este operatorul delegat conform contractului de asociere. În acest caz, dorința mea este să constituim o societate locală, aflată în subordinea C.L. Băicoi, care ne-ar permite să gestionăm cu mai multă atenție la detalii prioritățile de dezvoltare a infrastructurii de apă-canal de pe raza orașului. Am fi la mâna noastră, ca să spun așa, inclusiv cu stabilirea tarifelor. Când am gândit această mutare, am mizat pe faptul că putem reduce pierderile prin investiții, inclusiv cu atragerea de fonduri europene, tocmai pentru a menține prețurile către populație la un nivel  suportabil. Să nu uităm că, de la 1 ianuarie 2025, Hidro Prahova a operat majorări semnificative, de aproximativ 30%.”, a mai detaliat Marius Constantin.

- Publicitate -

O altă variantă ar fi aceea în care ieșirea din asociație nu va putea avea loc din cauza sumelor enorme care ar putea fi imputate. În acest caz, primarul susține că va trage la răspundere Hidro Praova și va cere să respecte obligațiile contractuale.

„Nu vom mai accepta tarife majorate, fără investiții, deoarece nu vrem să susținem financiar societatea respectivă, doar pentru ca niște directori să primească salarii mari, nejustificabile prin rezultate. Ne-am mai uitat și noi prin hârtii, unde apare scris că orice majorare de tarif se anunță cu 6 luni înainte și se negociază cu reprezentanții localității. Nu a negociat nimeni cu Orașul Băicoi!  Din 2017 și până în prezent nu prea am văzut modernizări ale rețelelor de apă și canal sau extinderi. Mai mult, în cazul branșamentelor individuale, am primit sesizări de la cetățeni că li s-au cerut bani pentru diverse materiale, ceea ce este total de neacceptat. Ni se spune să așteptăm investițiile prin POIM 2021 – 2027, dar suntem prinși doar cu un rezevor nou de apă și cu lucrări de înlocuire a conductelor de apă pe câteva străzi. Cam puțin, în opinia noastră.  Nici nu știm când vor începe, deși până la finele anului 2026 ar trebui să fie finalizate aceste proiecte”, a concluzionat primarul orașului Băicoi.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Policlinica Cina din Ploiești, sat fără câini. Cum arată clădirea după 9 luni de promisiuni

Policlinica Cina din Ploiești pare desprinsă din realitatea anului...

Vlad Niculescu, ciocolatierul școlit în Belgia care a deschis un atelier artizanal lângă Ploiești

Povestea lui Vlad Niculescu, fondatorul Boem Atelier, nu este...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -