Marele campion la baschet al anilor ’80, Virgiliu Căpușan, a murit la vârsta de 65 de ani. Anunțul a fost făcut de Federația Română de Baschet.
„După o lungă suferință, a plecat dintre noi, la doar 65 de ani, VIRGILIU CĂPUȘAN.
Component de bază al echipelor naționale ale României (atât la juniori, cât și la seniori), Virgil Căpușan are în palmares 11 titluri de campion național la seniori cu Steaua București, echipă căreia i-a fost fidel pe durata întregii cariere.
Ca antrenor a activat la CS Otopeni, Concordia Chiajna și, în ultimii ani, la prim-divizionara feminină Agronomia București.
Funeraliile vor avea loc duminică 15 octombrie, la ora 11:00, la Cimitirul Militar Ghencea 3.
Federația Română de Baschet este alături de colegul Andrei Căpușan, fiul regretatului om de baschet, dar și de întreaga familie îndoliată.
Sincere condoleanțe! Odihnească-se în pace!” este mesajul publicat pe pagina oficială de Facebook a Federației Române de Baschet.
