Câmpina a rămas, din nou, fără apă potabilă, miercuri, 18 februarie 2026.
După ce Hidro Prahova anunțase, în urmă cu 24 de ore, lucrări de reparații în urma unei avarii, în cursul acestei dimineți, pe fondul ninsorilor abundente, operatorul de apă și canalizare a transmis că orașul a rămas fără apă din cauza lipsei energiei electrice la stațiile de tratare.
UPDATE ora 16.00: „Alimentarea cu energie electrică a fost reluată la cele două stații: Stația Doftana și Stația de Tratare a Apei Voila.
La acest moment, furnizarea apei în municipiul Câmpina se realizează parțial, din Stația Doftana.
Stația de Tratare Voila se află în proces de pregătire pentru repunerea in funcțiune, fiind necesară parcurgerea etapelor tehnologice specifice înainte de reluarea alimentării din această sursă.
Estimăm că, în cursul serii, furnizarea apei potabile va fi reluată în parametrii în întreg municipiul Câmpina”, au transmis reprezentanții Hidro Prahova
Articol inițial
Echipele Electrica intervin, la această oră, pentru remedierea situației.
„Reluarea alimentării cu apă potabilă se va face imediat după ce va fi restabilită furnizarea energiei electrice și după repunerea în funcțiune a stațiilor de tratare”, a precizat Ioana Bumbăcea, purtătorul de cuvânt al Hidro Prahova.
Comunicatul integral al operatorului:
„HIDRO PRAHOVA S.A. informează că, din cauza ninsorilor abundente și a condițiilor meteo nefavorabile, la stațiile de tratare a apei din municipiul Câmpina s-a înregistrat o întrerupere a alimentării cu energie electrică.
În aceste condiții, procesul de tratare și pompare a apei nu poate fi desfășurat, motiv pentru care, în municipiul Câmpina, furnizarea apei potabile este întreruptă.
Echipele furnizorului de energie electrică intervin pentru remedierea situației. Reluarea alimentării cu apă va fi posibilă imediat după restabilirea energiei electrice și repunerea în funcțiune a stațiilor de tratare.
Vom reveni cu actualizări în cel mai scurt timp”.
