Mai mulți ploieșteni care s-au dus ieri în Parcul Bucov pentru un mic picnic au avut parte de o experiență neplăcută. În zona în care s-au instalat (zona plajă) iarba a depășit jumătate de metru, lacul nu este curățat și aproape că nu există coș de gunoi.
”Am fost ieri la Parc Bucov (nu cel cu grădina zoo) și am fost toți profund dezamăgiți. Parcul avea iarba de o jumătate de metru, plus că ne-am umplut de căpușe doar așezându-ne pe pătura să mâncăm un sendviș.
S-a dat drumul la apă, dar toată albia e necurățată, plină de ierburi. Nu găsești un cos de gunoi!
Păcat că un loc așa mare nu e aranjat pentru a primi oamenii dornici de o plimbare în parc.
Poate cine se ocupa de acest loc ia exemplu de la cei de la Brazi!”, susține cititoarea care ne-a semnalat situația.
Reprezentanții Parcului Bucov susțin că nu au fost finalizate încă toate amenajările iar zona respectivă nu a fost oficial deschisă, înaintându-se data de 1 iunie ca termen.
”Iarba este cosită peste tot în parc, inclusiv în zona grătare. Căpușe nu sunt pentru că au existat intervenții ale Coral.
În zona plaja, într-adevăr iarba este cosită pe jumătate din suprafață, iar cealaltă suprafață urmează să fie cosită săptămâna viitoare.
În această zonă, iarba este lăsată să crească mai mult pentru că este dată ca si hrană la animale”, a precizat Ștefan Sandu, directorul Parcului Memorial Constantin Stere.
Așa arată zona plajei din Parc:
