Înființată în 2013, pentru strângerea de fonduri pentru viitorul Spital de Pediatrie Ploiești, Fundația „Copiii Noștri” va fi desființată. Fondurile colectate, de peste 300 de milioane de lei, vor fi direcționate către Spitalul de Pediatrie Ploiești.
Aleșii locali ploieșteni au aprobat, vineri, noua componență a Consiliului Director a Fundației „Copiii Noștri”, înființată în 2013, pentru colectare de fonduri pentru viitorul spital de pediatrie.
Chiar dacă au trecut 12 ani de la înființarea Fundației „Copiii Noștri”, mult promisul spital nu a mai fost construit.
Vineri, aleșii locali au aprobat noul Comitetul Director al Fundației „Copiii Noștri”.
Din noul comitet fac parte consilierii locali Vasile Robescu (PSD), Gheorghe Popa (PNL), Raluca Dumitru (Mișcarea Noi, Ploieștenii, iar secretar va fi Anca Popa (USR).
„Este o istorie mai veche. Fundația a fost înființată în 2013 pentru strângerea de fonduri pentru Spitalul de Pediatrie. Înțeleg că, nu am informația exactă, dar am înțeles că sunt 300.000 de lei în conturile fundației.
Acum că este o altă componență a Consiliului Local față de madatul trecut trebuie să avem noi membri ai Consiliului Director. Pasul următor, dar trebuie să avem acest pas înainte, ar fi ca banii să fie duși către Spitalul de Pediatrie, că stau acolo degeaba, și apoi desființarea acestei fundații”, a explicat primarul Mihai Polițeanu.