La Stadionul Ilie Oană au demarat lucrările pentru refacerea gazonului, în contextul disputării, la Ploiești a mai multor meciuri internaționale, dar și din Liga Națională. Lucrările de refacere au loc nu doar la gazon, ci și la vestiare, grupuri sanitare și spații comune. Imagini la finalul textului.
Basculante cu nisip, lucrări de însămânțare, de ferilizare, dar și lucrări la vestiare, grupuri sanitare și spații comune. Totul are loc la Stadionul Ilie Oană, unde sunt demarate lucrări de refacere a gazonului. Lucrările ar urma să fie finalizate până cel târziu la finele săptămânii viitoare.
„Lucrările sunt mai ample. Costurile sunt de aproximativ 200.000 de lei. A fost efectuată o primă parte din lucrări, care a inclus vestiare, grupuri sanitare, holuri, dar și suprafața de joc.
Ne dorim ca, în urma lucrărilor, calitatea terenului să se ridice la standardele meciurilor internaționale și ale Ligii Naționale”, a precizat Lucian Rădulescu, director Clubul Sportiv Municipal Ploiești.
Gazonul Ilie Oană va fi înlocuit la Ploiești
Bugetul municipiului Ploiești a inclus, pentru 2025, și finanțarea pentru schimbarea suprafeței de joc. (Detalii AICI).
Stadionul are o capacitate de peste 15.000 de spectatori și a fost inaugurat în 2011. De la acea dată nu au mai fost executate lucrări de înlocuire a gazonului sau lucrări ample de întreținere.

Programul meciurilor UEFA Euro U19, disputate la Ploiești
Federația Română de Fotbal a publicat programul competițional al meciurilor UEFA Euro U 19, precum și stadioanele pe care se vor disputa partidele. Ploieștiul va fi gazdă la o serie de meciuri importante.
- sâmbătă 14 iunie, de la ora 17.00, partida Anglia – Norvegia
- marți, 17 iunie, ora 17.00, partida Norvegia – Țările de Jos
- joi, 19 iunie, ora 20.00 – Muntenegru – Spania
Finala, potrivit FRF, se va disputa, joi, 26 iunie, de la ora 21.00, pe stadionul Giulești
Imagini cu lucrările la stadionul Ilie Oană
