O șoferiță a fost blocată și agresată, marți seară, în trafic, în centrul Ploieștiului. Incidentul a fost înregistrat de camera de bord montată pe mașina victimei. Femeia a povestit, în exclusivitate pentru Observatorul Prahovean, ce i s-a întâmplat. VIDEO la finalul textului.
Șoferița susține că marți seară, în jurul orei 18,21, în timp ce circula în centrul Ploieștiului, a fost victima unei agresiuni în trafic.
”Conduceam pe strada Constantin Dobrogeanu Gherea, cu viteză redusă, deoarece se formase o coloană la semafor. Am observat un șofer care încerca să iasă din parcare, fiind foarte nervos probabil că nu dispar din calea lui. Repet, eram în coloană, la semafor. La un moment dat, a ieșit din parcare, m-a depășit, apoi mi-a blocat calea.
A coborât din mașină, a venit la mașina mea, a lovit-o cu picioarele și m-a înjurat. Eu am rămas șocată! După ce mi-am revenit, m-am dus direct la Poliție, unde l-am reclamat și voi depune ca probă imaginile camerei de bord pe care vi le-am transmis și dvs. Sunt traumatizată emoțional și îmi este teamă să mai plec singură de acasă. Oare chiar trăim în junglă?”
Observatorul Prahovean a solicitat un punct de vedere reprezentanților IPJ Prahova.
Potrivit Art 339 din Codul Penal privind împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice, se sancţionează aşezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.
VIDEO

1. Acolo unde se deplaseaza autoturismele din filmare NU este nicio parcare şi nici înainte de trecerea de pietoni – până la bvd. Republicii. Parcarea URMEAZĂ după trecerea pentru pietoni.
2. Unde este partea de filmare anterioară ? Nu cumva ea l-a şicanat ? Sau nu s-a uitat în acea oglindă, pe care domnul a considerat că nefiind folosită, poate fi îndepărtată ?
#carmen, daca atunci cand nu te uiti in oglinda este ok sa primesti acelasi tratament iti meriti soarta.
se vede clar ca era rosu la pietoni ceea ce inseamna ca era verde pentru masini, femeia probabil parca pe avarii pe banda cum sunt de obicei masinile parcate in acea zona
deci se circula greu”” nspe mii metrii liberi in fata..cam contradictorie doamna..
sigur era treaza la volan? prizase ceva? Colona inseamna 3..4 masini in fata /spate..distanta mica..
Reprobabil gestul celuilalt sofer..act de violenta care nu se accepta..dar nici cu soferii care-si fac unghiile in trafic..cauta pe telefoane..etc..nu mi-e rusine…sau..colegiii care dorm la volan ..in treapta 1..Forever. Exista mersul pe jos..si din cauza voastra se blocheaza traficul. Mai studiati problema : sunt 2 tipuri de soferi problema: vitezomanii si cei lenti..(care pot merge pe jos..care atunci cand ii trmite sefu undeva..au ei grija sa treaca toata ziua de munca).