Marți, 4 martie 2025, în Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești, echipa națională de handbal feminin a României a disputat un meci amical împotriva formației CS Județean Prahova.
Acest eveniment a marcat prima apariție publică a naționalei după participarea la Campionatul European din decembrie 2024.
Partida a fost programată în cadrul unui parteneriat între Consiliul Județean Prahova, Clubul Sportiv Județean Prahova și FRH având ca scop pregătirea echipei naționale în perspectiva viitoarelor competiții internaționale.
Printre spectatorii prezenți în sală, i-am revăzut printre alții pe gloriile handbalului ploieștean Mircea Anton și Gheorghe Puia.
În fața unui public entuziast, handbalistele lotului național au demonstrat o formă excelentă, cu poftă de joc, dominând categoric meciul, din primul minut, impunându-se fără probleme în fața celor de la CSJ la finalul celor 60 de minute.
Meciul a fost un prilej de verificare pentru selecționerul Florentin Pera și a dat posibilitatea de a testa noi scheme de joc și de a integra jucătoarele tinere în lotul național de handbal feminin.
Principalele marcatoare ale partidei au fost Dumitraşcu 7 goluri, Mihai 5, Elghaoui 4, Lupei 4, pentru România, respectiv Alexandru 3, Dumitraşcu 3, Cîrjan 3, Buzoianu 3, pentru CSJ Prahova.
Observator: Marian Mărgărit
Arbitrii: Maria Corina Badea, Barbara Sandor