- Publicitate -

Tânăra ucisă de un urs pe Jepii Mici a fost atacată în timp ce se cerea ajutor la 112

Tânăra de 19 ani ucisă de un urs, care se afla pe traseul Jepii Mici, din Munții Bucegi, a fost atacată în timp ce, atât ea, cât și prietenul ei, au sunat la 112.

Primul apel la numărul de urgență a venit din partea iubitului fetei, acesta spunându-i dispeceratului Salvamont că sunt pe traseul Jepii Mici din Munții Bucegi și sunt urmăriți de un urs.

- Publicitate -

„Dispecerul de serviciu le-a dat câteva sfaturi utile, cum să se comporte în prezența ursului. Ei au urmat sfaturile, dar din păcate nu au scăpat de prezența animalului sălbatic”, a declarat Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

Aprope în același timp, și tânăra a apelat 112

- Publicitate -

„Era îngrozită… vă dați seama, țipa: ‘Ursul se apropie din ce în ce mai amenințător!'”, povestește Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

Conversația s-a încheiat câteva zeci de secunde mai târziu, brusc, deoarece tânăra a fost atacată de urs.

„Totul s-a derulat în direct, dispecerul 112 era în telefon și tânărul striga că sunt atacați de urs și că a luat fata. A fost ceva groaznic! Ne-a spus că ursul a prins-o pe fată de un picior și o trage după el și, la un moment dat, nu a mai văzut ce a făcut cu ea. Din potecă, ursul a târât-o și a aruncat-o la 120 de metri în firul văii”, a adăugat Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

- Publicitate -

Ajunsi la locul tragediei, salvatorii montani au fost nevoiți să facă un rapel de 120 de metri, însă tânăra era deja decedată.

„A fost un pericol real și pentru salvatorii montani. Ursul se afla la 10 metri de „pradă” și a vrut să atace salvatorii montani. Era foarte violent! Ursul a fost împușcat de cei responsabili și a putut fi recuperat corpul victimei”, a declarat pentru Digi24.ro Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

„Nu ne-am mai confruntat în ultimii 10-15 ani cu o situație așa gravă. Noi credem că ursul era turbat pentru că, de obicei, el nu atacă așa, fără motiv. Nu era ursoaică cu pui, era un urs mai tânăr, presupun că era turbat, altfel nu ne explicăm violența atacului”, mai spune Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -