Pompierii prahoveni au intervenit astăzi în mai multe localități vizate de avertizări meteo de vreme severă.
UPDATE
• se acționează pentru evacuarea apei dintr-o locuință în localitatea Telega Vale;
• se acționează pentru evacuarea apei din 2 beciuri în localitatea Telega Vale;
• se acționează pentru degajarea mai multor arbori căzuți în Ploiești și Câmpina.
Pompierii intervin în Telega Vale unde carosabilul a fost inundat, iar un autoturism a fost surprins. La bordul acestuia se aflau doi adulți și doi copii, dintre aceștia o persoană (adult) a suferit un atac de panică și a fost asistată la fața locului de către echipajul SMURD sosit în sprijin. Persoanele au fost evacuate și se află în siguranță.. De asemenea, se acționează în alte două situații pentru degajarea copacilor căzuți pe carosabil, în localitățile Zanoaga și în municipiul Ploiești.
Știrea inițială
Astfel, au fost înregistrate 9 solicitări, după cum urmează: mai multe gospodării și beciuri inundate în Bănești și Telega, precum și degajare copaci căzuți, inundație carosabil pe ruta Telega-Băicoi, unde au fost surprinse patru autoturisme, însă au reușit să își continue deplasarea fără a fi înregistrate alte probleme.
Citește și Telega, devastată după ploaia din această după amiază
De asemenea, în Plopeni, un autoturism a fost surprins de ape, însă persoanele de la bord au fost evacuate în siguranță.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime.
