17 români au fost reținuți după ce s-au bătut în aeroportul Luton din Londra. Potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe, ”incidentul în care au fost implicaţi mai mulţi cetăţeni români a fost generat de o dispută între membrii aceleiaşi familii”. VIDEO la finalul textului.
Comunicatul MAE:
Ministerul Afacerilor Externe precizează că Ambasada României la Londra s-a autosesizat în urma informaţiilor apărute în mass-media referitoare la un incident, produs la data de 14 mai 2021, pe Aeroportul Luton, în care au fost implicaţi mai mulţi cetăţeni români şi a întreprins demersuri pe lângă autorităţile britanice pentru a obţine informaţii suplimentare.
Potrivit datelor comunicate de autorităţile britanice reprezentanţilor misiunii diplomatice, incidentul în care au fost implicaţi mai mulţi cetăţeni români a fost generat de o dispută între membrii aceleiaşi familii.
În urma acestuia, autorităţile britanice au reţinut 17 persoane implicate, iar patru persoane au fost transportate la o unitate medicală din zonă pentru îngrijiri, fără a fi necesară internarea acestora.
VIDEO

Cetateni de etnie roma, ca sa se inteleaga si spre acuratetea informatiei. Sa nu aiba cineva impresia ca erau 17 membrii ai unui ansamblu folcloric aflat intr-un turneu international.
Vedeti culoarea pielii. Români or fi, dar de altă etnie.
Ăștia sunt din specia ,,Cocalarus păducheanus jegosus „, specie invazivă care se adaptează foarte repede la orice mediu înconjurător.