- Publicitate -

După ce le-a ars casa înainte de Paște, familia din Aluniș trăiește un nou început, cu ajutorul oamenilor

În urmă cu doar două luni și jumătate, o familie din comuna Aluniș trecea prin cea mai grea încercare a vieții sale. Un incendiu izbucnit chiar înainte de Paște le-a distrus locuința, lăsându-i fără acoperiș deasupra capului. Povestea lor a emoționat comunitatea, iar apelul la solidaritate a mobilizat sute de oameni care au ales să le fie alături.

- Publicitate -

Astăzi, familia transmite un mesaj plin de recunoștință, tuturor celor care au contribuit la reconstrucția casei. Datorită donațiilor, muncii voluntare, încurajărilor și rugăciunilor primite, locuința a fost ridicată din nou, până la stadiul de acoperiș și tâmplărie.

„Cu inimile pline de recunoștință, dorim să le mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături în cea mai grea perioadă din viața noastră. În urmă cu două luni și jumătate, un incendiu ne-a distrus casa și ne-a pus la încercare puterea și speranța. Astăzi, datorită bunătății lui Dumnezeu, generozității și sprijinului vostru, am reușit să ridicăm casa din nou”, este mesajul transmis de familie.

- Publicitate -

Fiecare gest a contat

Aceștia spun că fiecare donație, fiecare gest de sprijin și fiecare cuvânt de încurajare au contat enorm în procesul de reconstrucție.

„Ne-ați demonstrat că atunci când oamenii se unesc pot transforma o tragedie într-o nouă șansă”, mai spun membrii familiei.

Cel mai important lucru: incendiul nu a făcut victime

Dincolo de pagubele materiale, cea mai mare binecuvântare a fost că incendiul nu a făcut victime. Toți membrii familiei au scăpat cu viață, iar acest lucru este considerat de ei adevărata izbândă.

- Publicitate -

„Pierderile materiale le mai putem înlocui, însă viața copiilor era cea mai importantă și nu mai putea fi înlocuită. Dumnezeu ne-a arătat cât de mult ne iubește și pentru asta Îi rămânem recunoscători pe viață, la fel și vouă, tuturor celor care ne-ați fost alături”, au transmis aceștia.

Familia mulțumește tuturor pentru mobilizare

Familia le mulțumește tuturor celor care au contribuit, fie prin donații, muncă, sprijin material sau moral.

„Dumnezeu să vă răsplătească pentru tot binele făcut și să vă dăruiască sănătate, liniște și bucurii alături de cei dragi!”, este mesajul de încheiere semnat de Ionuț, Elisa, Sofia, Andra și Patrick.

- Publicitate -

În urmă cu două luni și jumătate, Observatorul Prahovean relata AICI drama familiei din Aluniș, rămasă fără locuință în urma incendiului. Astăzi, aceeași poveste are un deznodământ care demonstrează încă o dată puterea solidarității și a comunității: din cenușa lăsată de incendiu începe să se ridice din nou un cămin, construit cu ajutorul oamenilor care au ales să nu rămână indiferenți.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

De ce nu există absolvenți cu indemnizație de șomaj în Prahova? Explicațiile AJOFM

Ca urmare a publicării materialului „Ce arată piața muncii...

Profesoara de matematică din Prahova care predă de 51 de ani: „Mi-am investit energia în sala de clasă, cu copiii”

Născută la Măneciu Pământeni, profesoara de matematică Viorica Preda...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -