- Publicitate -

Imaginea zilei: deșeurile textile din Ploiești, în stradă

Un cititor a surprins imagini cu un container pentru colectarea hainelor uzate din Ploiești, pe care persoane necunoscute l-au transformat într-o sursă de deșeuri stradale.

- Publicitate -

”Aceste haine au fost puse, marea lor majoritate, împăturite și spălate, în aceste containere. Dimineață am văzut mai multe persoane care au răscolit, au ales ce le-a plăcut, apoi au aruncat pe jos ce nu le-a convenit” a fost mesajul cititorului nostru.

Potrivit reprezentanților Poliției Locale Ploiești, astfel de fapte se încadrează în categoria celor antisociale și sunt sancționate cu amenzi de până la 2.500 de lei.

- Publicitate -

Reamintim că, în Ploiești, dar și în alte localități din Prahova, au fost amplasate containere speciale destinate colectării separate a deșeurilor textile.

Conform reprezentanților societății de salubritate, în categoria deșeurilor textile intră resturi sau materiale rămase dintr-un proces de producție textilă, confecționare sau utilizare, care nu mai pot fi folosite pentru scopul inițial, respectiv haine, încălțăminte, genți, accesorii textile, articole casnice textile (lenjerii pat, prosoape, draperii), jucării din pluș.

”Facem apel la cetățeni să respecte indicațiile de pe containerele destinate colectării acestei categorii de deșeuri, pentru buna funcționare a serviciului de colectare” au precizat la momentul lansării campaniei reprezentanții societății respective.

- Publicitate -

UPDATE Operatorul de salubritate a reacționat și a golit containerele

colectare haine ploiesti

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Ce se întâmplă după ce suni la 112. Reportaj din Dispeceratul Prahova

Observatorul Prahovean a pătruns, în premieră, în interiorul Dispeceratului...

Cât costă, de fapt, încălzirea în Ploiești: centrală proprie vs. Termo

Luna ianuarie a adus facturi mai mari la încălzire...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -