Au trecut aproape doi ani de la incendiul devastator de la mănăstirea Turnu, unul dintre cele mai vechi lăcașuri de cult din țară. Au ars chiliile călugărilor și casa egumenească (sala tronului), iar zeci de obiecte bisericești, cu o valoare inestimabilă, au fost pierdute. Astăzi, starețul Valentin speră ca, în luna iulie, construcțiile care au ars să fie gata la roșu. E nevoie în continuare, spune părintele, de sprijinul oamenilor de bine, care să întindă o mână de ajutor.
În noaptea aceea de 5 spre 6 iunie 2023, când a văzut flăcările violente, starețul mănăstirii Turnu mărturisește că s-a gândit că nu va scăpa. L-a rugat pe Dumnezeu, în momentele în care focul părea să înghită totul, să nu îi ia vreun om. Și nu i-a luat. Asta îl fericește și azi cel mai mult. În rest, spune duhovnicul, „tot ce e bun lumesc, material, poate fi refăcut. Numai viața omului nu poate adusă înapoi”.
Mozaicul Maicii Domnului cu pruncul în brațe a fost topit de foc în acea noapte de vară. Alte zeci de obiecte bisericești, cu o valoare inestimabilă, au fost și ele înghițite de flăcări. Singura pisanie săpată în piatră care atesta ctitorirea bisericii de către Vlad Ţepeș a fost distrusă în incendiul violent. Biserica Domnească ridicată de voievod în urmă cu 563 de ani a scăpat, însă, intactă.
Citește și: E tristețe multă la mănăstirea Turnu, după incendiu, nu și resemnare. Pe pereții înnegriți de fum, sfinții încă se văd
Oameni de bine din toate colțurile țării au donat pentru ca atât chiliile, cât și casa parohială să poată fi refăcute. Valoarea proiectului, mai spune starețul Valentin, se ridică undeva la 8,10 milioane de lei. S-au strâns jumătate din bani, motiv pentru care astăzi s-a reușit turnarea plăcii de beton și s-a realizat o parte din infrastructura necesară refacerii construcțiilor.
Mai e nevoie de sprijin, însă… Între timp, călugării care, în noaptea incendiului, au ieșit din chilii doar cu ce aveau pe ei au fost mutați, povestește părintele, în „niște căsuțe pe care le avem ridicate pentru oamenii nevoiași. 10 chilii care sunt gata și care urmau să adăpostească, în semn de milostenie, 10 suflete necăjite: săraci sau bătrâni bolnavi părăsiți de copii. După ce vom reface chiliile și casa parohială, prăpădite în incendiu, vom avea grijă ca aici să poată fi cazați astfel de sărmani”.
Citește și: O ploieșteancă a donat cât Patriarhia, pentru reconstrucția Mănăstirii Turnu
Același stareț Valentin ne-a mai mărturisit că tot la Turnu va fi deschis acum, în luna mai, un al doilea cabinet medical, tot pentru sufletele necăjite, care nu au posibilitatea unor controale de specialitate. Cu doi medici dispuși să facă voluntariat, punctul medical va asigura nu doar consultații și investigații, dar și tratamente pentru bolnavii nevoiași.
Cum se poate contribui în continuare la reconstrucția chiililor și a casei parohiale, mistuite în incendiul din 2023:
Direcționând 3,5% din impozitul pe care îl plătiți statului, completând Formularul 230 pe site-ul www.impreuna.turnu.ro.
Contribuind direct prin donații pe www.donatii.turnu.ro.
Oricare ar fi suma, fiecare ajutor contează și ne aduce cu un pas mai aproape de finalizarea lucrărilor.