Operatorul de apă din județul Prahova, Exploatare Sistem Zonal Prahova SA, societate deținută integral de Apele Române, a fost o sursă continuă de sinecuri pentru partidele aflate la guvernare, potrivit unei analize G4Media.
De asemenea, din analiza a circa 150 de decizii ale Adunării Generale a Acționarilor și Consiliului de Administrație (CA) realizată de G4Media.ro pe ultimii 10 ani reiese că societatea a cheltuit bani fără încetare și în mod discreționar, chiar în perioada de criză bugetară.
Posturile din Consiliul de Administrație al Exploatare Sistem Zonal (ESZ) Prahova SA au fost o miză continuă pentru politicieni, sistemul de repartizare fiind de sus în jos: Ministerul Mediului are în subordine Apele Române, iar Apele Române sunt unic asociat al societății.
Prin urmare, partidul care deținea portofoliul de ministru își lua partea leului și, alături de alte formațiuni aflate în alianța de la Putere, împărțea posturile remunerate din CA.
Elocventă este în acest caz, potrivit sursei citate, situația în care la ministerul mediului s-a aflat la conducere Costel Alexe, șef al PNL Iași.
În mandatul căruia în CA la ESZ a ajuns Lucian Jugrin, liberal ieșean despre care presa a scris că i-a fost șofer șefului la Ministerul Mediului sau Marius Dănuț Minea, alt membru PNL din orașul de unde venea Alexe.
În aprilie 2020, în mandatul aceluiași Alexe a avut loc și aprobarea măririi numărului de membri CA de la Exploatare, de la 5 la 7.
Prezențe discordante în acest CA: astrologul Raluca Sarca Șandru sau Olga Teodora Mețiu, fostă prezentatoare la Realitatea TV și, după cum se prezintă public acum, ”Trainer Public Speaking, Trainer dicție și voce, Specialist in citirea vocilor”.
Printre angajații ESZ s-a numărat până pe 21 noiembrie 2025 și un personaj care a deținut un salon de înfrumusețare și i-a însoțit pe liderii PSD în unele zboruri în destinații de lux cu avioane private plătite de compania Nordis.
Citește și: Cât câștigă șefii instituțiilor care au lăsat 100.000 de prahoveni fără apă
