- Publicitate -

„FOLK cu dragoste” în februarie la Urlați. Un spectacol plin de emoții intense

Iubitorii folkului din Prahova sunt invitați sâmbătă, 17 februarie 2024, la a doua ediție a evenimentului „Folk cu dragoste”, organizat de Marius Glonț, profesor de muzică, compozitor și cantautor, fondatorul mai multor grupuri de folk din Prahova.

Astfel, pe 17 februarie, pe scena Casei de Cultură din Urlați vor urca elevi ai mai multor grupuri coordonate de profesorul Marius Glonț cum ar fi: Grup Folk Urlați sau Grup Folk Tomșani, dar și Chitara Prahovei, a Casei de Cultură I.L.Caragiale Ploiești, grup coordonat tot de el.

- Publicitate -

În cadrul evenimentului vor mai urca pe scena din Urlați și componenții Trupei Folk Z, precum și solistele Claudia Vintilă, Roxana Ivănoiu, Sara Grigore, Maria Fiscu și Sofia Grigore.

Vedeta principală a serii va fi solista Alma Andronache, o tânără și talentată folkistă din Ploiești.

- Publicitate -

Spectacolul va fi prezentat de poetul Florin Tudoran.

Și totuși există iubire,

Și totuși există blestem.

- Publicitate -

Dau lumii, dau lumii de știre

Iubesc, am curaj și mă tem” (Adrian Păunescu – „Totuși iubirea”), sunt versurile de căpătâi al acestui spectacol plin de emoție, iubire și pasiune.

„Să fie FOLK! Un eveniment cultural de dragoste pentru elevi, părinți și iubitori ai genului FOLK, dăruit cu multă dragoste”, spune Marius Glonț, inițiatorul proiectului.

- Publicitate -

Profesor de muzică, compozitor și cantautor, Marius Glonț predă chitara de 18 ani. Este inițiator al proiectului educativ „FOLK ÎN ȘCOLI”, dar și membru fondator al unor serii de evenimente derulate în Prahova, precum „Festivalul Dealu’ cu FOLK” – Urlați, „Mai cu FOLK” – Urlați, și prezentul eveniment, aflat la a doua ediție, „FOLK cu dragoste” – Urlați.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Primăriei Urlați și a Casei de Cultură Urlați.

afis folk cu dragoste

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Policlinica Cina din Ploiești, sat fără câini. Cum arată clădirea după 9 luni de promisiuni

Policlinica Cina din Ploiești pare desprinsă din realitatea anului...

Vlad Niculescu, ciocolatierul școlit în Belgia care a deschis un atelier artizanal lângă Ploiești

Povestea lui Vlad Niculescu, fondatorul Boem Atelier, nu este...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -