- Publicitate -

Cauza incendiului de la Câmpina. Focul a cuprins acoperișul la două case

Incendiul a izbucnit, vineri dimineață, pe strada Muncii din Câmpina, și a cuprins acoperișul la două locuințe și o anexă. După stingerea focului, ISU Prahova a anunțat cauza probabilă care a condus la izbucnirea incendiului.

Incendiul de la Câmpina a cuprins acoperișul a două locuințe și o anexă gospodărească, iar la fața locului au intervenit 21 de pompieri cu patru autospeciale cu apă și spumă, precum și o ambulanță SMURD.

- Publicitate -

Citește și: Imagini de la incendiul din Câmpina. Două locuințe și o anexă, afectate de foc – VIDEO

La finalizarea intervenției, potrivit ISU Prahova, pompierii au stabilit faptul că incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza coșului de fum neizolat corespunzător față de materialele combustibile din apropiere.

Reguli pentru evitarea incendiilor

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova a lansat un nou apel la cetățeni să respecte un set de reguli pentru evitarea unor astfel de incidente.

- Publicitate -
  • Coşurile de fum vor fi obligatoriu verificate, reparate şi curăţate periodic (în mod obligatoriu la începutul sezonului rece), de către persoane specializate şi autorizate în acest sens.
  • În podurile clădirilor, coşurile se tencuiesc pe interior şi pe exterior şi se dau cu var, pentru a se putea observa cu uşurinţă eventualele fisuri prin care ar putea intra scântei ce pot fi surse de aprindere, dacă în zona lor sunt materiale combustibile.

Citește și: Incendiu la Câmpina. Focul a afectat acoperișul la două locuințe

  • Coşurile de fum se vor izola faţă de elementele combustibile ale planşeelor prin îngroşarea zidăriei de cărămidă a coşului cu 25 centimetri;
  • în spaţiul dintre coş şi planşeu se recomandă introducerea unui strat de materiale necombustibile.
  • La trecerea prin acoperiş se lasă o distanţă de cel putin 10 centimetri între faţa exterioară a zidăriei coşului şi elementele combustibile ale acoperişului.
  • Nu este permis ca în coşuri să fie încastrate elementele combustibile ale acoperişului, planşeului etc.
  • Gurile de evacuare ale coşurilor de fum din clădirile cu învelitori combustibile se prevăd cu dispozitive de protecţie contra scânteilor (grătare din sârmă).

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Lacurile barajelor Paltinu și Măneciu, în stare de atenție. Ce spun Apele Române despre evacuări

Apele Române au transmis, la solicitarea Observatorului Prahovean, situația...

Comportament scandalos al Hotnews în cazul reclamelor care divizează românii

Printr-un articol publicat ieri despre atacul asupra sistemului bancar...

HotNews și Cătălin Tolontan preiau investigațiile Observatorul Prahovean despre fake news-urile care vizează băncile

Tema campaniilor de dezinformare care folosesc identitatea unor persoane...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -