Personalul din învățământ decide, zilele acestea, prin referendum, care vor fi acțiunile de protest la care se va recurge din cauza înghețării salariilor pe 2022. Potrivit chestionarelor completate de către 32.000 de angajați din învățământ, în perioada 13-21 decembrie, reiese faptul că 40,8% dintre repondenți se gândesc să își schimbe locul de muncă și să se angajeze în alt domeniu.
Alți 77,8% dintre cei care au răspuns întrebărilor adresate de către cele trei federații sindicale sunt de acord cu „prorogarea” încheierii situației școlare pe primul semestru, iar un procent de 67,5% dintre repondenți susțin declanșarea grevei generale, începând cu 1 ianuarie 2022.
Cel mai grav, din punctul de vedere al liderului de sindicat „Școala Prahovei”, Ion Duță, este faptul că la întrebarea: „Dacă ați fi terminat acum liceul pedagogic/ facultatea, ați fi ales să vă mai angajați în sistemul de învățământ?”, aproape 60% dintre educatori, învățători și profesori au răspuns „Nu”.
Citește și: Referendum în Prahova. Profesorii decid dacă declanșează sau nu greva generală
Reamintim faptul că aceasta este a treia zi în care sindicaliștii din învățământ pichetează sediul Guvernului. Ieri, reprezentanți ai cadrelor didactice prahovene s-au aflat în fața Executivului. „Majorarea salarială pe care Guvernul este dispus să o acorde pentru anul 2022 ar fi de aproximativ 65 de lei, ceea ce este umilitor!”, susțin profesorii.

Extraordinar, au liber cat cuprinde, au fost online cate o ora pe zi 2 ani, au vacante de nu mai pot duce…ceilalti salariati ce sa zica? Nu se muta stati linistiti ca nu exista profesor cu salariu sub 5000 lei.