Blocarea circulației în zonele unde se află școli este o mare problemă care în unele cazuri poate fi rezolvată de sistemele ”kiss@ride”, acolo unde și configurația rutieră permite. Mulți dintre părinți preferă să blocheze circulația în aceste zone, pentru a-și duce sau a-și lua copiii chiar din porțile școlilor.
În urmă cu aproape un an, consilierul local Aurelian Tudor (PNL), propunea implementarea ”kiss&ride” în zona școlii Andrei Mureșanu din Ploiești.
Aurelian Tudor: ”Am propus anul trecut, în martie, înființarea unui kiss&ride în dreptul școlii Andrei Mureșanu, astfel încât părinții să își poată lăsa copiii în siguranță la școală, fără a mai bloca circulația în zona respectivă.
După câteva tergiversări am reușit într-un final să obțin aprobarea și implementarea sensurilor unice în zonă.
Azi, am depus spre avizare propunerea de proiect, urmând ca după obținerea acordului de la Poliție, să îl avizam și în Comisia de Circulație de la Primărie, apoi să îl implementăm.
Este al doilea proiect de acest gen din Ploiești, început odată cu cel propus de Dragoș Măchițescu la Școala George Coșbuc, urmând și altele (n.r – Școala Sfânta Vineri).”
Ce este sistemul kiss&ride
Este vorba despre un sistem debarcare/îmbarcare, un culoar pe unde părinţii intră cu maşina, opresc în faţa şcolii, iar paznicul preia copilul pentru a-l conduce în siguranţă în curtea instituţiei de învăţământ.
Timpul se staționare este astfel de câteva secunde, ceea ce face ca mașinile să nu mai stea parcate în drum, până când părinții își conduc copiii în școală.
“Pay & Go” – banca Transilvania lângă “Kiss&Go” Scoala 14 – Republicii. Unde vor parca clienții și angajații băncii? La Kiss&Go scoala 14. Cum s-a aprobat aceasta locație care nu are parcare?