Deși este unul dintre cele mai dezvoltate județe din punct de vedere economic și se află în top 5 ca număr de locuitori, Prahova are o infrastructură rutieră deplorabilă. Drumurile locale, inclusiv cele administrate de Primăria Ploiești, dar și cele județene și, mai ales, naționale sunt pline de gropi, cu marcaje rutiere șterse și indicatoare deteriorate.
Din articol
Drumuri reparate în bătaie de joc
În schimb, drumurile naționale din județele limitrofe, precum Dâmbovița, Brașov sau Buzău, arată mult mai bine. Observatorul Prahovean a făcut o comparație aici: Dâmbovița ne dă lecții (și) la drumuri
În ceea ce privește modul în care se fac reparațiile, iarna trecută am publicat imagini cu muncitorii care astupau gropile cu roata camionului pe DN 1B, la Bucov. Tehnica a fost considerată ”oportună” de către șefii CNAIR de la București, așa că ce pretenții să mai avem?!
Explicația prefectului de Prahova
L-am întrebat pe prefectul de Prahova, Daniel Nicodim, de ce avem drumuri naționale atât de proaste? A avut o singură explicație: lipsa banilor.
„Am făcut o analiză a situației infrastructurii de drumuri naționale din județ – 290 km și am constatat că aceasta este deficitară. Având în vedere importanța menținerii viabilității rețelei de drumuri naționale din Prahova și siguranța participanților la trafic, dar și dezvoltarea economico-socială a județului, am solicitat direcției Regionale de Drumuri și Poduri București să îmi transmită cu celeritate lucrările pe care intenționează să le efetueze în 2026 și anume: reparații asfaltice, covoare asfaltice, care nu s-au mai făcut de 2-3 ani, ranforsări și consolidări drumuri, întreținere și reparații poduri, marcaje și indicatoare rutiere”, a declarat pentru Observatorul Prahovean prefectul Daniel Nicodim.
Raportează și tu o groapă
Reamintim că ziarul nostru a lansat campania ,Raportează o groapă”, care le oferă cititorilor posibilitatea de a semnala, direct pe o hartă interactivă disponibilă pe site, problemele întâlnite în trafic. Gropile sunt semnalizate pe hartă cu un simbol albastru.
Campania își propune să ofere o imagine reală a stării drumurilor din Prahova și să pună presiune publică pe autoritățile responsabile. Informațiile privind gropile semnalizate de cititori vor fi transmise administratorilor drumurilor, cu solicitarea de remediere.
/p>

Buna ziua! Puteti adresa o intrebare celor de la SDN Ploiesti de ce parcarile de pe DN 1A, de pe sensul de mers Ploiesti – Valeni de Munte, cele de la Blejoi – pana in pod si cea de la iesire din Lipanesti sunt ocupate de asa zisi Comercianti? Cum pot parca soferii in aceste Parcari pt o perioada mai lunga de timp, pt odihna? Sau sunt parcarile Comerciantilor?