Bulevardul Independenței din Ploiești este gazdă, duminică, a Campionatului Național de Super Slalom Juniori și Vehicule Electrice. Tot astăzi, la Ploiești, are loc un nou spectacol intenerant de la care nu vor lipsi artiștii pe catalige, păpușiler gigant, dar nici personajele de poveste.
Două evenimente de marcă vor avea loc, duminică, la Ploiești. Campionatul Național de Super Slalom, Slalom Juniori și Vehicule Electrice va transforma Bulevardul Independenței într-un circuit stradal spectaculos, marcând debutul sezonului 2025 al acestei competiții naționale. (Detalii AICI)
Competiția este organizată de GT Auto Club Sportiv, sub egida FRAS (Federația Română de Automobilism Sportiv ), în parteneriat cu municipalitatea ploieșteană. Campionatul de la Ploiești aniversează 15 ani de slalom auto în România.
Program Super Slalom, duminică, 11 mai
- 10.30 | Manșă de recunoaștere
- 13.30 | Două manșe de concurs – Live pe YouTube FRAS
- 19.30 | Festivitatea de premiere
Peste 80 de concurenți din toată țara participă la această competiție show. Publicul este așteptat cu o serie de surprize și experiențe inedite:
Publicul este așteptat cu o serie de surprize și experiențe inedite:
- 3 competiții electrizante: Super Slalom, Vehicule Electrice și Slalom Juniori
- Zonă dedicată energiei regenerabile;
- Street food & lounge;
- Activități pentru toate vârstele – Workshop-uri tech;
- Tombolă cu premii – inclusiv șansa de a urca în dreapta într-o mașină de competiție!
Paradă cu personaje de poveste la Ploiești
Parada Imaginarium va avea loc și duminică, la Ploiești. Zona pietonală din Centru – Parcul „Nichita Stănescu” se va transforma, duminică, începând cu ora 12.00, într-o scenă în aer liber, unde teatrul întâlnește muzica, animația stradală și magie.
Paradă percuționiști și suflători- spectacol itinerant prezentat de Timba Art Show
- Artiști pe catalige
- Personaje de poveste
- Artiști jongleuri
- Păpuși gigant
Traseul paradei: Aleea pietonală din fața Teatrului „Toma Caragiu”, zona pietonală Parc Nichita Stănescu, Palatul Culturii, Parcul Toma Socolescu, traversare sensul giratoriu Primăria Ploiești, Winmarkt, Bulevardul Independenței, Teatrul Imaginario.
Parada va avea loc pe trotuare sau zone pietonale, fără a include zona carosabilă.