- Publicitate -

Semnal de alarmă

semnal-de-alarmaÎn urma închiderii centrelor de Sănătate din Bălțești, Plopeni și Urlați, peste 200.000 de prahoveni au rămas fără asistență medicală spitalicească de urgență și nu numai. Colegiul Medicilor a atras atenția asupra situației fără precedent.

- Publicitate -

Reprezentanții Colegiului Medicilor Prahova au atras atenția, astăzi, asupra faptului că un sfert din populația județului cu cel mai mare număr de locuitori din țară a rămas fără asistență medicală spitalicească. Situația este cu atât mai disperată cu Serviciul de Ambulanță nu poate acoperi la timp întreaga zonă, din punct de vedere al numărului de echipaje, dar și ținând cont de timpul de intervenție. Prin desființarea celor trei centre de sănătate și a preventoriului de la Poiana Țapului, numărul de paturi a scăzut alarmant. În aceste condiții, singurul lucru pe care îl pot face miile de locuitori din zona de Sud Est a Prahovei este să se adreseze medicilor de familie sau serviciilor de urgență asigurate de ambulanță și alte spitale, aflate la distanță de localitățile lor.

Sursa: Știrile Alpha TV Ploiești

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Cum contribuie Prahova la Neptun Deep, cel mai mare proiect energetic al României

Proiectul Neptun Deep, dezvoltat de OMV Petrom și Romgaz...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -