Medicii de familie din Prahova se pregătesc pentru declanşarea protestelor împotriva guvernului, care a elaborat un contract cadru deficitar. „Colegiul Medicilor, Patronatul şi Societatea Naţională a Medicilor de Familie nu au fost de acord cu măsurile luate, iar discuţiile asupra prevederilor contractului s-au oprit la jumătatea lunii decembrie. Sfătuim pacienţii să-şi ia reţetele, dacă se poate, pe un interval mai lung, două sau trei luni, iar programările vor fi făcute de aşa natură încât măcar o perioadă din luna aprilie sau poate chiar toată luna să încercăm să protestăm, să ne obţinem drepturile”, a declarat Simona Schnelbach, preşedintele Societăţii Medicilor de Familie Prahova. Ţintele personalului medical judeţean sunt în primul rând casele judeţene de Asigurare de Sănătate, care vor fi pichetate. Totodată, medicii vor refuza semnarea contractelor care nu prevăd şi fonduri alocate.
- Publicitate -
Medicii de familie prahoveni intră în grevă / Pacienţii, sfătuiţi să ceară reţete în avans!
- Publicitate -
Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.
Sondaj Observatorul Prahovean
- Publicitate -
Provocarea Observatorul Prahovean
- Publicitate -
- Publicitate -
