Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo până la finele lunii aprilie. În Prahova sunt anunțate ploi și vânt puternic în această săptămână, iar la munte nu este exclus să avem parte de un nou val de lapoviță și ninsori.
Prahova se află sub o informare meteo de ploi și vânt puternic, atenționare valabilă până miercuri, la ora 10.00.
Citește și: Ploi, descărcări electrice, grindină și vânt puternic în Prahova. Anunțul ANM de ultimă oră
Ploi și vânt în Prahova. Cum va fi vremea la Ploiești
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a anunțat că până spre finalul primei săptămâni valorile termice maxime vor fi normale sau ușor mai scăzute decât în mod normal la această dată, iar media lor va fi de 15…16 grade.
„Minimele termice vor fi în general mai ridicate decât cele specifice perioadei și vor avea variații, în general, între 6 și 8 grade.
Vor fi averse și descărcări electrice aproape în fiecare zi, mai frecvente și mai intense până în jurul datei de 21 aprilie și după data de 25 aprilie”, a precizat ANM.
La Ploiești, de abia de joi vremea începe să se încălzească, iar temperaturile maxime vor ajunge la 17 grade Celsius.
Pe parcursul acestei săptămâni sunt anunțate ploi în fiecare zi. Începând din acest weekend, mercurul în termometre va ajunge la valori normale pentru această perioadă, repectiv la 18… 19 grade Celsius.
Ninsori și lapoviță la munte
În prima săptămână din interval, potrivit ANM, mediile temperaturilor maxime vor fi cuprinse între 5 și 7 grade, iar a minimelor între -2 și 1 grad.
„În cea de a doua săptămână (n.r. până pe 30 aprilie) se va încălzi ușor, astfel că maximele vor fi în medie între 8 și 11 grade, iar minimele între -1 și 3 grade.
Temporar vor fi precipitații în fiecare zi, sub formă de ploaie, iar în prima săptămână, la altitudini mari și lapoviță și ninsoare. Acestea vor avea și caracter de aversă și vor fi însoțite de descărcări electrice”, a anunțat ANM.