La scurt timp după consultările cu premierul desemnat Eugen Tomac, președintele USR, Dominic Fritz, a declarat luni, 8 iunie, că formațiunea sa nu se teme de alegeri anticipate dacă blocajul politic se va prelungi. Fritz a reiterat că formațiunea nu va acorda votul de încredere unui guvern care ar reprezenta un „paravan pentru PSD”.
„Am avut o discuție onestă cu premierul desemnat Eugen Tomac”, și-a început declarația Dominic Fritz, după consultările cu premierul desemnat, Eugen Tomac.
Liderul USR a reiterat că formațiunea nu va acorda votul de încredere unui guvern care ar reprezenta un „paravan pentru PSD”.
„Pentru noi, întrebarea cea mai importantă este dacă va exista un guvern care să nu întoarcă aceste reforme și care să continue munca pe care au făcut-o miniștrii USR și alții. Iar aici, un guvern tehnocrat, cu girul PSD, evident, ar avea o mână slabă în a continua aceste reforme, tocmai reformele pentru care PSD a dat jos Guvernul.
Acesta este motivul pentru care i-am spus lui Eugen Tomac că vedem cu dificultate o susținere a USR pentru guvernul său. În același timp, aceasta este o decizie pe care trebuie să o luăm în forurile statutare ale partidului”, a precizat Dominic Fritz.
Consultări în filialele USR
Președintele USR a menționat că vor avea loc consultări în filialele județene ale partidului, urmate de un vot în Comitetul Politic, care a decis deja, de două ori, că „dacă trece moțiunea de cenzură împreună cu AUR și PSD, atunci nu vom putea forma o majoritate”.
Totodată, Dominic Fritz a subliniat că USR nu se teme de un nou scrutin, în cazul în care propunerile pentru noul Guvern nu vor trece la vot.
„Noi nu ne temem de alegeri anticipate”, a declarat președintele USR, care a precizat că a înțeles că în cazul în care nu va trece Guvernul Tomac va exista o nouă propunere de premier tehnocrat.
Citește și: Bolojan, critici după întâlnirea cu Tomac: „Un Guvern fără susținere politică nu este o soluție”
Reamintim faptul că, săptămâna trecută, președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier. Pentru ca noul Guvern să fie învestit sunt necesare 233 de voturi din partea senatorilor și deputaților.
Citește și: Eugen Tomac, desemnat oficial pentru funcția de premier. Anunțul lui Nicușor Dan – VIDEO
