Președintele PSD Prahova, Mircea Cosma, a declarat astăzi că orice lucru poate fi îmbunătățit, inclusiv protocolul USL. Social-democrații au programat Comitetul Executiv pe 31 ianuarie, în timp ce liberalii se vor reuni la Sinaia pe 1-2 februarie.
Șeful social-democraților prahoveni, Mircea Cosma, nu a menționat care sunt posibilele modificări aduse protocolului USL. Neoficial însă mai mulți lideri USL au anunțat în presa centrală că se vorbește despre liste comune la alegerile europarlamentare, precum și despre modificări referitoare la procentele privind listele comune și funcțiile în deconcentrate. La rândul lor, liberalii prahoveni au susținut că se vor întâlni pe 1-2 februarie la Sinaia, unde va avea loc Delegația Permanentă. De altfel, Crin Antonescu a declarat în presa centrală că la Sinaia ar putea fi adoptată „o rezoluție cu obiective precise, prioritate în fiecare domeniu și politic, și de guvernare, și de administrație”. „Si Constituția trebuie modificată din când în când, dar protocolul”, a declarat astăzi Cosma. Iată care este opinia președintelui PSD Prahova despre modificarea protocolului.
