Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului a anunțat că, sâmbătă dimineață, a avut loc un cutremur cu intensitate mică în zona seismică Vrancea. Seismul s-a produs la 91 de km distanță de Ploiești.
„În ziua de 24 Februarie 2024, la ora 04:56:44 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, VRANCEA un cutremur slab cu magnitudinea ml 2.3, la adâncimea de 17.8 km”, a precizat Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Potrivit INCDFP, „cutremurul a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 41km V de Focșani, 55km N de Buzău, 73km E de Sfântu-Gheorghe, 82km E de Brașov, 91km NE de Ploiești”.
Potrivit datelor statistice prezentate pe site-ul INCDFP, în luna februarie, pe teritoriul României, au avut loc 15 cutremure cu magnitudine cuprinsă între 2 și 4 grade Richter.